mana.ir

کد خبر: ۸۲۹۰۰ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۱ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۷
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست:

سند توسعه دریایی، سند گردشگری و فناوری دریایی تدوین شد

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سند توسعه دریایی، سند گردشگری دریایی و سند فناوری دریایی با کمک معاونت محیط زیست دریایی تدوین شد که با اجرایی شدن آنها تحول اساسی در عرصه زیست محیطی دریا ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، پروین فرشچی در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور که در جزیره خارگ برگزار شد اظهار داشت: در هر کاری چه در زندگی شخصی و کار دولتی سه موضوع کارگشا است که شامل امید، خودباوری، همدلی، همگامی و تعامل است.

وی اضافه کرد: در صورتی که امید و خودباوری نداشته باشیم شکست می‌خوریم. در سازمان محیط زیست بزرگ ترین ضربه را سازمانی‌ها به خودشان می‌زنند. ضعف‌های بسیار زیادی داریم ولی خودمان تیشه به ریشه خودمان می‌زنیم. به جای بزرگ تر کردن کار و فعالیت‌ها و توانمندی‌های خود به ضعف‌هایی چون کمبود امکانات و نیرو می‌پردازیم و این موارد باعث می‌شود باور کنیم که سازمان ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه دریا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: از سال ۸۴ تا کنون کل تخصیص بودجه به معاونت محیط زیست دریایی به ۱۹ میلیارد تومان نمی‌رسد. ۱۹ میلیارد تومان برای ۱۵ سال که بیانگر بی‌توجهی به محیط زیست دریایی بوده است.

فرشچی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توسعه دریامحور ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که اگر این کشور ضربه ببیند از دریا ضربه می‌بیند. در دریای خزر تعاملات خوبی بوده ولی باز هم همکاری‌های منطقه‌ای اقدامات عملی را ندارد. در جنوب هم به خاطر برخی مسائل کار چندانی را شاهد نیستیم.

وی با اشاره به اینکه با این میزان بودجه نمی‌توان مسائل دریایی را توسعه داد افزود:‌ نیازمند یک سازمان جامع دریایی هستیم تا بتوانیم زمینه توسعه تعاملات با کشورهای همسایه را فراهم سازیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره اینکه تغییر اقلیم و مسائل آلودگی و افزایش دما بر روی محیط زیست دریایی تاثیر می‌گذارد، گفت: سالانه ۴۰ هزار تانکر در خلیج فارس و ۳۰ هزار تانکر در دریای خزر تردد می‌کند.

وی با بیان اینکه ۲۸ ارگان با معاونت محیط زیست دریایی ارتباط دارند اظهار داشت: وقتی که مطرح می‌کنند که قرار است معاونت محیط زیست دریایی حذف شود، تهدیدی برای فعالیت‌ها و برنامه‌های طراحی‌شده است.

فرشچی بر لزوم تقویت معاونت حفاظت محیط زیست دریایی تاکید کرد و ادامه داد:‌ تربیت محیط بانان دریایی از اهمیت بالایی  برخوردار است و باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به تدوین سند توسعه دریایی، سند گردشگری دریایی و سند فناوری دریایی با کمک معاونت محیط زیست دریایی خاطرنشان کرد: در صورتی که این سندها اجرایی شوند پیش‌بینی برای چند اقدام بزرگ شده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از اقدام ملی برای دریای خزر خبر داد و بیان کرد: هر نهادی از بودجه ملی ، داخلی و استانی اقداماتی را در حوزه دریای خزر انجام خواهد داد که این موضوع  برای خلیج فارس و دریای عمان نیز انجام می شود.

وی ایجاد گارد ساحلی را یکی دیگر از برنامه‌ها دانست و اضافه کرد: همه نهادهای مرتبط با دریا یک گارد مجزا دارند و ما درخواست تجمیع این گاردها را داده‌ایم و این کار در اولین نوبت به عنوان پایلوت در استان هرمزگان اجرا می‌شود.

فرشچی از اجرای پروژه پایلوت برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس خبر داد و افزود: در چهار سال آینده چند پروژه بین‌المللی خواهیم داشت که سه پروژه با فرانسوی‌ها است که سه تا چهار میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

وی گفت: اتحادیه اروپا نیز چراغ سبز خود را برای اجرای پروژه‌های دریایی به میزان هشت میلیون دلار اعلام کرده است و در چهار سال آینده پروژه‌های بین‌المللی گسترده‌ای را خواهیم داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین