mana.ir

صورتی ترین دریاچه دنیا کجاست؟

این دریاچه دقیقا در میانه میدل آیلند یا جزیره میانی (Middle Island) قرار دارد، این جزیره در جنوب غربی استرالیا واقع شده است و خیلی اتفاقی در سال ۱۸۰۲ توسط محققی به نام متیو فلیندرز (Matthew Flinders) کشف شد.

کد خبر: ۸۰۸۹۷
۱۳:۴۷ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۷

اگر از بالا به این دریاچه منحصر به فرد نگاه کنید چیزی شبیه به آدامسی باد کرده و خوش رنگ را می بینید. این پدیده فوق العاده ۶۰۰ متر طول و ۲۵۰ متر عرض دارد و دور تا دورش با شن و ماسه های نرم و لطیف پوشانده شده است. دریاچه صورتی استرالیا، کوچک اما با شکوه و زیباست. زیبایی های این دریاچه به همین رنگ صورتی خلاصه نمی شود؛ در پس شن های نرم که پاها را دلفریبانه قلقلک می دهند، درست در سمت شمالی دریاچه، جنگل های انبوه و درختان اُکالیپتوس و کاغذی به رنگ سبز زمردین خودنمایی می کنند و منظره ای شگفت انگیز خلق کرده اند. در اطراف دریاچه، تپه هایی شنی، با انواع درختان پوست کاغذی به چشم می خورند. این دریاچه صورتی بین تپه های شنی و اقیانوسِ منجمدِ جنوبی فاصله انداخته و همین موضوع باز هم به جذابیت های هیلیر افزوده است، ناگفته نماند که آب این دریاچه شور است و برای آشامیدن مناسب نیست.

آشنایی با دریاچه صورتی هیلیر

علت رنگ صورتی دریاچه هیلیر

 هیچ کس دقیقا علت اصلی صورتی شدن آب این دریاچه را نمی داند؛ اما دانشمندان حدس می زنند دلیل این پدیده، وجود باکتری هایی است که در لایه های بیرونی نمک های دریایی زندگی می کنند، این باکتری ها با نام دونالیالا سالینا (Dunaliella Salina) شناخته می شوند.

دریاچه هیلیر مملو از نمک است و خانه ای شده برای این نوع باکتری ها. دونالیالا سالینا آسیبی به انسان نمی رسانند، پس اصلا نگران نباشید؛ آن ها فقط اینجا جمع شده اند تا منظره ای فوق العاده را برای تفریح ما بسازند. جلبک ها و باکتری های موجود در این دریاچه برای حیات به جذب نور خورشید نیاز دارند که همین کار باعث تولید رنگ دانه های قرمز یا صورتی رنگ در آن ها می شود. آن ها به زندگی در دریا و دریاچه هایی با میزان نمک بالا علاقه مند هستند تا بتوانند در پوسته های نمک به راحتی زندگی کنند.

زمانی که سطح آب دریاچه بالاتر است میزان رنگ آن هم بیشتر و غلیظ تر می شود و جلبک و باکتری ها با سرعت بیشتری رشد و نمو می کنند. همچنین رنگ هیلیر با دمای آب نیز رابطه مستقیمی دارد؛ هر چه درجه حرارت آب بیشتر باشد رنگ دریاچه هم پررنگ تر دیده می شود؛ ولی در تمام طول سال هیلیر سایه ای از رنگ صورتی در خود دارد.

آشنایی با دریاچه صورتی هیلیر

در سال ۱۹۸۰ میلادی چندین آزمایش روی این دریاچه و نمک هایش انجام شد و شرکت دبلیو ای سالت (WA Salt) مقداری از نمک آن را برداشت و آن ها را در کوره های قوی خشک کرده و به فروش رساند. با این که هنوز علت اصلی صورتی رنگ بودن این دریاچه مشخص نیست و دانشمندان بر سر این موضوع اختلاف نظر دارند؛ اما هنوز هم آزمایش های گوناگونی روی DNA موجودات داخل این دریاچه صورت می گیرد. به  طور حتم از مهم ترین دلایل رنگ آب این دریاچه، وجود مقدار زیادی نمک است، این دریاچه ۱۰ برابر آب اقیانوس ها نمک دارد.

آشنایی با دریاچه صورتی هیلیر

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: