mana.ir

کد خبر: ۸۰۶۸۶ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷

لزوم تسریع در انجام عملیات لایروبی آبراه اروندرود

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بازدید از اروندرود بر لزوم انجام عملیات لایروبی این آبراه استراتژیک تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مانا، سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی در جریان بازدید از اروند رود و مجتمع بندری خرمشهر گفت: براساس قرارداد ۱۹۷۵ الجزایرخط تالوگ اروند رود مبنای خط مرزی ایران و عراق تعیین شد اما پس از گذشت چندین سال از جنگ تحمیلی به دلیل عدم لایروبی این رودخانه ، این خط به ویژه در نزدیکی دهانه فاو تغییریافته است.
وی افزود: علیرغم پیگیری های بسیار ایران برای رفع مشکل لایروبی اروند رود هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.
رحیم صفوی ابراز امیدواری کرد: دولت عراق پس از برگزاری انتخابات و انتخاب نخست وزیر جدید به تمام تعهدات خود بر اساس قرارداد ۱۹۷۵ بویژه لایروبی اروندرود عمل کند.
ازسال 1356 تاکنون عملیات لایروبی اروندرود  انجام نشده است و این مشکل سبب شده شناورهای بالای پنج هزار تن نتواننددر این آبراه تردد کنند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در باره بندر خرمشهر گفت: این بندر در حال حاضر پذیرای شناورهای بالای پنج هزار تن است و همچنین بسیار آبادتر از بندر بصره است و مشکلی بجز لایروبی اروند ندارد.
سرلشکر رحیم صفوی صبح امروز به همراه هیئتی متشکل از دانشجویان دانشگاه دفاع ملی به منظور آشنایی این دانشجویان با عملیات های کربلای ۴ و ۵ و فاو و شناخت بعد اقتصادی بندرخرمشهر از سوی شناور از آبراه اروند رود بازدید کرد و پس از آن در نشستی با حضور مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر، فرماندار و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند حضور یافت.
همچنین سرلشکر رحیم صفوی در مراسمی که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر و دانشجویان دانشگاه دفاع ملی برگزار شد با اهدای لوحی به پاس توسعه قابل توجه حوزه تجارت دریایی و اقتصاد آبی در منطقه آزاد اروند، از محمد محسنی مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر تقدیر کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار