mana.ir

کد خبر: ۷۶۱۹۳ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۷ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۶

ماه های پرحادثه دریایی معرفی شدند

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: آب های ساحلی کیش و ابوموسی کانون خطر موتورلنج هاست.

ماه های پرحادثه دریایی معرفی شدندبه گزارش مانا مهدی نوفرستی با تشریح گزارشی درباره تجزیه و تحلیل های آماری سوانح شناورهای سنتی در آب های استان هرمزگان مربوط به دوره زمانی ۹۱ تا پایان سال ۹۵ گفت: تصادم، آبگرفتگی، آتش سوزی، به گل نشستن و ... از جمله سوانحی است که شناورهای سنتی را طی پنج سال اخیر به کام خطر فرستاده است.
وی تعداد سوانح دریایی مربوط به موتورلنج ها در آب های این استان را ۹۴ مورد عنوان کرد و افزود: علت ۶۰ درصد این سوانح آبگرفتگی و ۲۲ درصد هم آتش سوزی اعلام شده است.
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به تحلیل های آماری صورت گرفته پیرامون دوره زمانی وقوع سوانح نیز خاطرنشان کرد: کمترین حوادث مربوط به لنج ها در سال ۹۱ با ثبت ۱۵ مورد و بیشترین سوانح در سال ۹۲ با ثبت ۲۲ مورد به وقوع پیوسته است. همچنین شهریور و آذر نیز به عنوان ماه های پرحادثه در سال اعلام شده اند.
نوفرستی سهم شناورهای لنج با بدنه چوبی را ۶۲ درصد کل شناورهای سانحه دیده اعلام کرد و افزود: طی پنج سال اخیر، ۲۹ درصد سوانح موتورلنج ها در آب های جزیره کیش، ۲۸ درصد در حوالی جزیره ابوموسی، ۱۶ درصد در آب های بندرلنگه، ۱۱ درصد در حوالی جزیره قشم، ۹درصد در محدوده دریایی جاسک و ۷ درصد در آب های ساحلی بندرعباس به ثبت رسیده است.
این مقام مسؤول، وجود پمپ های روبین بنزینی، سیم کش های برقی غیر استاندارد، عدم رعایت نکات ایمنی در مکان های مربوط مخازن سوخت شناور، غیرایمن بودن محیط موتورخانه ها، استفاده از سیلندرهای گاز و وسایل آشپزی غیراستاندارد، نبود کپسول های اطفای حریق و کمبود خدمه بر روی موتورلنج ها در زمان سانحه را از جمله عواملی دانست که در بروز سوانح آتش سوزی در شناورهای سنتی بسیار تاثیر گذار است.
وی به راهکارهای مدیریت و کنترل سوانح مربوط به موتورلنج ها نیز اشاره کرد و اظهار داشت: برای پیگیری از بروز سوانح، شرکت های تعاونی باید یک نفر متخصص در امر دریایی و ایمنی برای کنترل ایمنی لنج ها مشابه شناورهای مسافری در بندر حقانی را استخدام کنند و همچنین یک موتور لنج کشیک را برای شرکت در گشت امداد رسانی و کنترل نکات ایمنی ملزم آماده بکار داشته باشند.
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان انجام تمرینات دوره ای اطفاء حریق، ممنوعیت استفاده از پمپ های بنزینی و جایگزینی آنها با پمپ های گازوئیلی، بازرسی شناورها برای کنترل حضور حداقل خدمه بر روی لنج های مستقر در لنگرگاه و ممنوعیت تعمیرات با تجهیزات گرم در حوضچه بندر از جمله مواردی دانست که می تواند در پیشگیری از بروز سوانح دریایی مربوط به شناورهای سنتی بسیار اثرگذار باشد.
لازم به ذکر است، استان هرمزگان به دلیل همجواری با آب های خلیج فارس و دریای عمان و قرار گرفتن در کناره تنگه استراتژیک هرمز، ۴۰ درصد نوارساحلی و مرزهای دریایی کشور را به خود اختصاص داده است و برهمین اساس، به عنوان مهم ترین استان ساحلی و دریایی کشور شناخته می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار