mana.ir

کد خبر: ۶۴۳۶۴ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۵
امسال،

طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران تهیه می شود

طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران به مجری گری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری امسال تهیه می شود.

طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران تهیه می شود
مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: با توجه به طرح توسعه سواحل مکران طی برنامه ششم توسعه، توجه به مقوله گردشگری در طول نوار ساحلی مکران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
کامبیز مشتاق گوهری ادامه داد: بر این اساس لازم است، به منظور سرویس دهی تفریحی و رفاهی به جمعیتی که قرار است به منظور راه اندازی صنایع در سواحل مکران استقرار یابند، امکانات مناسب گردشگری ایجاد شود.                                              
وی گفت: همچنین در کنار استفاده از ظرفیت های مختلف توسعه سواحل مکران نظیر ایجاد نیروگاه ها و پایگاه های نیروی دریایی، ایجاد امکانات گردشگری بسیار ضروری است.                                                                                                      
این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: بنابراین مسئولیت رسیدگی به امور گردشگری در سواحل مکران به عهده سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گذاشته شده است.                                                                         
وی اظهار داشت: در این راستا تهیه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران به تصویب رسیده است که به زودی اجرایی و تهیه خواهد شد.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفته های خود در این خصوص اذعان داشت: از آنجا که تا کنون چنین تجربه ای در کشور ما وجود نداشته است، لذا برای تهیه این طرح قرار است از همکاری مشاوران کشورهای خارجی بهره مند شویم تا بتوانیم در این راستا از تجارب جهانی استفاده کنیم.                                                                                     
وی اظهار داشت: تاکنون مشاورانی از کشورهای هلند و فرانسه برای همکاری در تهیه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران مذاکراتی صورت گرفته است.                                                                                          
وی در ادامه بیاناتش خاطرنشان ساخت: به دلیل مسائل مالی و تخصیص نیافتن اعتبار مورد نیاز، هنوز نتوانسته ایم با یکی از این دو کشور تفاهم نامه قطعی برای تهیه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران را به امضا برسانیم.
مشتاق گوهری تصریح کرد: کشورهای هلند و فرانسه که به عنوان کاندیدا برای مشاور این پروژه در نظر گرفته شده اند از تجارب گران بهایی در زمینه گردشگری سواحل و دریا در سطح جهان برخوردار هستند.
این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، تهیه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران به اعتباری در حدود 60 میلیارد ریال نیاز دارد.
وی گفت: این میزان اعتبار باید از محل اعتبارات ملی و استان تامین شود تا بتوانیم با عقد قرارداد با مشاورخارجی هر چه سریعتر نسبت به شروع این پروژه اقدام کنیم.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: از زمان عقد قرارداد و شروع پروژه، انتظار می رود ظرف مدت شش ماه، طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران تهیه شود.
وی اذعان داشت: بنابراین انتظار داریم تا پایان سال جاری شاهد تهیه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران باشیم.
به گفته این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان به منظور تهیه این طرح جامع لازم است برای دستیابی به برخی اطلاعات مورد نیاز، سایر ارگان های دریایی کشور با سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نهایت همکاری را داشته باشند.
مشتاق گوهری خاطرنشان ساخت: تهیه این طرح جامع، تاثیر بسزایی در گردشگری ساحلی و دریایی سواحل مکران تا پایان برنامه ششم توسعه خواهد داشت.
به گفته وی، در این مدت بدون شک شاهد تحولی اساسی در صنعت گردشگری منطقه خواهیم بود و گردشگران بی شماری به این سواحل سفر خواهند کرد.
این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان در ادامه گفته های خود اذعان داشت: در طول نوار ساحلی سیستان و بلوچستان، جاذبه های منحصر به فرد ساحل اقیانوسی وجود دارد که قابلیت جذب گردشگران داخلی و خارجی را داراست.
وی اظهار امیدواری کرد بتوانیم با جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی هر چه سریعتر بر پایه طرح جامع پهنه بندی گردشگری سواحل مکران نسبت به ایجاد امکانات گردشگری و رفاهی اقدام کنیم.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: کوه های مریخی، کوه های گل افشان، جنگل های حرا، تالاب صورتی، خلیج زیبای گواتر و سواحل صخره ای از جمله جاذبه های گردشگری طبیعی چابهار محسوب می شوند.
وی یادآور شد: همچنین کشتزارهای موز در زرآباد و شهرستان ساحلی کنارک نیز از دیگر جاذبه های نوار ساحلی دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
برچسب ها: سواحل مکران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین