mana.ir

کد خبر: ۴۸۷۴۴ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۳

اتمام طرح حفاظت لاک پشتهای پوزه عقابی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از اتمام موفقیت آمیز طرح حفاظت لاک پشت های پوزه عقابی در سال جاری خبر داد.

اتمام طرح حفاظت لاک پشتهای پوزه عقابی

محمد هاشم داخته در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: پروژه طرح حفاظت لاک پشت های پوزه عقابی در روستای شیب دراز قشم که از نیمه اسفند ماه سال گذشته آغاز شده بود، پایان تیر ماه به اتمام رسید.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم، تاکید کرد: ظرف یک هفته آینده آمار دقیق لاک پشت های متولد شده در ساحل شیب دراز را اعلام خواهیم کرد که به طور قطع این آمار کمتر از پنج هزار قطعه بچه لاک پشت نخواهد بود.
وی تصریح کرد: لاک پشت های پوزه عقابی در فصل قبل بیش از 9 هزار و 140 تخم در سواحل ماسه ای شیب دراز گذاشتند که از بین این تخم ها، شش هزار و 524 عدد از آنها تخم های رسیده ای بودند که دارای زرده و نطفه بودند و در پایان فصل تخم گذاری از بین تخم های رسیده 5 هزار و 882 عدد بچه لاک پشت به دنیا آمدند.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته پنج هزار قطعه بچه لاک پشت در سواحل شیب دراز سر از تخم بیرون آوردند، خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش حجم ماسه های ساحل شیب دراز در سال جاری که در اثر ساخت اسکله در این روستا به وجود آمده، پیش بینی می شد شاهد کاهش تولد بچه لاک پشت ها در سال جاری باشیم.
داخته اظهار داشت: اما بر خلاف تصور این اتفاق نیافتد که دلیل آن نیز جابه جا کردن محل دفن تخم ها توسط نیروهای حفاظتی به مکان دیگری بود که توانستیم با این اقدام تخم ها را از نابود شدن نجات دهیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: با انجام این پروژه حفاظتی درصد موفقیت تولد بچه لاک پشت ها به 90 درصد افزایش یافته که این نرخ در دنیا بی نظیر است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون این پروژه خود به بخشی از جاذبه گردشگری جزیره تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: بیش از 11 سال است که پروژه حفاظت از لاک پشت های پوزه عقابی در جزیره قشم صورت می گیرد.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه سال 93 دوره بسیار مهمی در برنامه حفظ لاک پشت های دریایی در قشم محسوب می شود، یادآور شد: امیدواریم با برنامه ریزیهای صورت گرفته شاهد از بین رفتن خطر انتقراض این گونه مهم دریایی باشیم.
لاک‌پشت پوزه عقابی گونه‌ای لاک‌پشت دریایی است که به‌شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. پوزهٔ این لاک‌پشت برای بیرون کشیدن غذای اصلیش یعنی اسفنج دریایی از لابه‌لای مرجان‌ها به شکل منقار عقاب درآمده و از همین رو به لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه موسوم شده است.
این لاک‌پشت به طور گسترده‌ای برای استفاده از گوشت در کشورهایی چون چین و ژاپن صید می‌شود، استفاده از لاک آن برای ساخت وسایل تزئینی سابقه طولانی دارد و در برخی مناطق از جمله ایران هم تخم‌های این خزنده را از شن بیرون کشیده و می‌خورند. البته در کشورهای عضو معاهده تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض خطر شکار و خرید و فروش این لاک‌پشت و محصولات به دست آمده از آن ممنوع است.
طول لاک‌پشت پوزه عقابی بالغ به یک متر می‌رسد و وزن میانگین آن حدود ۸۰ کیلوگرم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین