mana.ir

کد خبر: ۴۶۱۵۵ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۸ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

تاسیس سازمان توسعه و عمران سواحل جنوب ضروری است

استاندار هرمزگان خواستار تاسیس سازمان توسعه و عمران سواحل جنوب که ناظر بر مجریان طرح توسعه باشد شد.

تاسیس سازمان توسعه و عمران سواحل جنوب ضروری استبه گزارش مانا، جاسم جادری ظهر امروز در همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه دوم دریایی ولایت در بندر جاسک، اظهار داشت: استان ساحلی هرمزگان با دارا بودن 71 هزار کیلومتر مربع به عنوان نهمین استان پهناور و یکی از استراتژیک ترین استان های کشور به شمار می رود.
وی با بیان اینکه هرمزگان تنها استان کشور است که مرز مشترک با سواحل مکران دارد، افزود: طول سواحل استان هرمزگان دو هزار و 238 کیلومتر است که سبب شده این استان طولانی ترین مرز آبی در کشور را داشته باشد.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: شهرستان جاسک به عنوان پهناورترین شهرستان استان، دارای طولانی ترین ساحل است، اما تراکم جمعیت این شهرستان در استان کم است.
جادری خاطرنشان کرد: سواحل مکران و جاسک به آب های آزاد و اقیانوس هند مشرف است و این فضا در تصمیمات ملی، فراملی و حتی منطقه ای تاکنون نقش کمرنگی داشته است، در حالی که نمی توان از نقش موثر شهرستان جاسک در حوزه شیلات با وجود دریای خلیج فارس و رودخانه جگین غافل شد.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه جاسک 13 هزار نفر جمعیت دارد، اضافه کرد: جمعیت شهرنشینی در شهرستان جاسک 23 درصد است که این میزان در استان هرمزگان 50 درصد و در کشور 72 درصد است و در این عرصه شهرستان جاسک نیازمند توجه بیشتری است.
وی با اشاره به اینکه از مهم ترین برنامه های طرح توسعه ای شهرستان جاسک، خط لوله انتقال گاز به عمان، تاسیس پالایشگاه و پتروشیمی است، تصریح کرد: تجربه عسلویه نشان می دهد، توسعه اقتصادی به تنهایی باعث می شود که به توسعه فرهنگی یکسان نگریسته نشود.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه ملاحظات زیست محیطی باید در طرح توسعه سواحل مکران رعایت شود، خاطرنشان کرد: دستیابی آزاد مردم به سواحل جاسک یک اصل اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: احداث بزرگراه بندرعباس - چابهار، توسعه بخش کشاورزی و ملاحظات زیست محیطی از موارد مهم توسعه ساحل مکران در جاسک است و ضرورت دارد وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی زیرساخت های عمرانی قدرت ورود پیدا کند.
جادری با اشاره به اینکه بدون تائید استاندار هیچ طرحی در جاسک قابلیت اجرایی شدن ندارد و امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: در این راستا تاسیس سازمان توسعه و عمران سواحل جنوب که ناظر بر مجریان طرح توسعه باشد، یک امر ضروری است.
وی در پایان انتقال دبیرخانه توسعه ساحل مکران از وزارت دفاع به وزارت راه و شهرسازی را امری ضروری دانست و عنوان کرد: به هر میزان که در این منطقه فعالیت داشته باشیم، حق نداریم بر مردم منت گذاشته و رفتارمان با مردم باید به گونه ای باشد که آنها را ولی نعمت خود بدانیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین