mana.ir

کد خبر: ۴۲۶۶۳ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۰ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳

درمان ایدز با مرجان دریایی

متخصصان موسسه ملی سرطان استرالیا موفق به استخراج پروتئینی جدید از مرجان های پَردار دریایی شده اند که مانع از ورود ویروس ایدز به سلول های میزبان می شود.

درمان ایدز با مرجان دریاییبه گزارش مانا یه نقل از ایسنا، چندین سال پیش متخصصان مرکز علوم دریایی استرالیا گونه ای از مرجان های پردار را از آب های شمال استرالیا صید کرده و همراه با 200 هزار نمونه دیگر در موسسه ملی سرطان «کورین رامسار» نگهداری کردند. وقتی متخصصان در حال آزمایش روی این مرجان ها بودند به تاثیر فوق العاده آنها در جلوگیری از آلوده شدن سلول های T شکلِ سیستم ایمنی به ویروس ایدز پی بردند. نتایج این مطالعه در 29 آوریل طی کنفرانسی اعلام شد و اگرچه این مطالعه در مراحل اولیه است اما این کشف امیدها را برای استفاده از ترکیبات حاصل از مرجان ها در درمان موثر ایدز تازه کرده است.
متخصصان موفق به کشف پروتئینی به نام cnidarin از مرجان های پردار شدند که می تواند از ورود ویروس ایدز به داخل سلول های T شکل جلوگیری کند. این مرحله در واقع مهمترین مرحله تکثیر و گسترش بیماری ایدز محسوب می شود. پروتئین cnidarin به صورت انحصاری تنها در یک نوع مرجان نرم مشاهده می شود اما با این حال متخصصان هنوز نمی دانند که این پروتئین دقیقا چه نقشی در حیات این مرجان ها ایفا می کند. اعتقاد متخصصان بر این است که توانایی بازدارندگی cindarin در مقابله با ایدز ناشی از خصوصیت منحصر به فرد این پروتئین است.
متخصصان موسسه ملی سرطان کورین رامسار اعلام کردند: پروتئین cindarin با پیچیدن به دور سلول ایدز از اتصال این ویروس با سلول های میزبان جلوگیری می کند و این یک خصوصیت منحصر به فرد است که تاکنون در هیچ پروتئین دیگری مشاهده نکرده ایم. در نتیجه به نظر می رسد پروتئین cindarin دارای مکانیسم عملکردی منحصر به فردی است.
اگرچه این احتمال وجود دارد که در صورت استفاده از این پروتئین با هدف پیشگیری از ایدز، ویروس HIV در تقابل پروتئین cindarin مقاوم شود اما با این حال به دلیل اینکه این پروتئین در مقایسه با سایر روش های درمانی از یک مکانیسم متفاوت در مبارزه با عفونت ایدز استفاده می کند لذا بهره گیری از این شیوه درمان، اختلالی در سایر روش های درمانی مرسوم ایجاد نمی کند.
بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تا پایان سال 2012 میلادی در جهان 35.5 میلیون نفر به ویروس ایدز آلوده شده اند که احتمالا در همان سال دو میلیون و 300 هزار مورد جدید آلودگی به این ویروس رخ داده اما یافتن پروتئین جدید می تواند خبر بسیار امیدوار کننده ای برای درمان این بیماری مهلک باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین