mana.ir

کد خبر: ۸۴۹۰۹ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸
رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی مطرح کرد:

افزایش واردات کالا از چابهار نیازمند تخفیفات تعرفه ای و تسهیلات بیشتر

رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران وضعیت ذخایر کالاهای اساسی در کشور را مطلوب ارزیابی و اعلام کرد: به منظور واردات کالاهای اساسی از بندرشهیدبهشتی چابهار باید تخفیفات تعرفه ای و تسهیلات لازم برای تجار در نظر گرفته شود.

به گزارش مانا، کاوه زرگران در مورد وضعیت واردات کالاهای اساسی به کشور، اظهار کرد: در برهه زمانی کنونی میزان ذخایر کالاهای اساسی کافی است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و حجم واردات کالا تا دو ماه گذشته منطقی بود اما از دو ماه قبل تا کنون وقفه ای در این راستا به وجود آمده و میزان واردات کالاهای اساسی و استراتژیک دچار افت شده است.

وی ادامه داد: علت افت واردات کالاهای اساسی در دو ماه گذشته نیز دو علت دارد که یکی از آن ها تغییر متولی کالاهای اساسی از وزرات جهاد کشاورزی به وزرات صمت به دلیل قانون انتزاع است و مورد دیگر مربوط به تخصیص ارز به کالاهای اساسی از سوی بانک مرکزی است که به دلایل مختلف با محدودیت هایی روبه‌رو شده که همین دو مسئله واردات کالاهای اساسی را به کشور با افت روبه‌رو کرده است.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران در خصوص لزوم ترخیص کالا از بنادر کشور و جلوگیری از ماندگاری کالا در بنادر، بیان کرد: در برهه زمانی کنونی عدم تخصیص ارز عامل اصلی ماندگاری کالا در بنادر است؛ حدود ۶۰ کشتی در خلیج فارس در انتظار تخلیه کالا هستند و هزینه دموراژ می پردازند و باید هرچه سریع‌تر ارز مربوطه به فروشنده کالا پرداخت شود، علاوه بر این برخی کالاها در بنادر جنوبی تخلیه شده اند که ترخیص آن ها مستلزم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است، هرچند که از هفته گذشته خوشبختانه روند پرداخت ها تسهیل شده است اما باید با سرعت بیشتری فعالیت ها دنبال شود.

زرگران در مورد ظرفیت های بندر  چابهار به منظور واردات کالاهای اساسی به کشور از این منطقه، عنوان کرد: بندرچابهار باید به شبکه ریلی کشور متصل شود و علاوه بر این محورهای جاده ای در این منطقه جهت جابه‌جایی کشور به سایر نقاط کشور  توسعه یابد.

وی ادامه داد: علاوه بر این اگر هدف دولت واردات کالای اساسی به کشور از طریق بندر شهید بهشتی چابهار است باید تخفیفات تعرفه ای و تسهیلات لازم به تجار مدنظر قرار گیرد تا واردات کالا از طریق این بندر نسبت به بندری نظیر بندر امام خمینی (ره) که از شرایط مطلوبی برخوردار است به صرفه باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار