mana.ir

کد خبر: ۸۴۸۰۶ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸

قاچاق کالا با استقرار ناجا در مبادی مجاز کاهش می‌یابد

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تدوین دستورالعمل استقرار نیروی انتظامی در مبادی ورود و خروج کالا به سرزمین اصلی، گفت: این رویکرد، یکی از سیاست‌های کلان کشور است و با اجرای آن هزینه‌های فعالیت‌های قاچاق کالا در مبادی رسمی افزایش خواهد یافت.

محمد علی حسن زاده در گردهمایی اجرایی سازی شیوه نامه نحوه استقرار و پلیس امنیت اقتصادی در مبادی دریایی، افزود: بر اساس رویه‌های موجود و بر اساس قانون گمرکی، مقرر شد نیروی انتظامی در فرآیند‌های جاری بنادر، چون صادرات و واردات، هیچ گونه ورودی نداشته باشد.
وی اظهار داشت: فرآیند کنترل و نظارت‌ها در مبادی رسمی ورود و خروج کالا، به صورت نرم افزاری و درقالب مکانیزم سیستمی صورت می‌گیرد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر  افزود: با اجرا و استقرار ناجا در مبادی رسمی ورود و خروج کالا، مقرر شد کنترل‌های موازی از سوی دریابانی و گلوگاه‌های بین شهری برداشته شود.
استقرار ناجا در مرز‌های دریایی؛ تجربه جدید در مبارزه با قاچاق کالا
عبداله هندیانی؛ معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این گردهمایی با بیان اینکه اجرای دستورالعمل استقرار و فعالیت پلیس در مبادی رسمی، یک تجربه جدید در پیشگیری و مبارزه با قاچاق است، تأکید کرد: رویکرد این ستاد، تسهیل تجارت و فعالیت اقتصادی کشور است و قصد نداریم با دخالت در امور تخصصی سازمان‌ها، مانع و ایستگاهی در فرآیند تجاری ایجاد کنیم.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرآیند مبارزه با قاچاق را " اقدمات پیش از مبادی"؛ " کنترل مبادی رسمی "؛ " کنترل موثر مرز‌ها "؛ " کنترل مسیر‌های حمل "؛ " انبارش و توزیع کالا" و " سطح عرضه " عنوان کرد.
هندیانی اهداف کلی اجرای دستوالعمل استقرار پلیس ناجا در مبادی ورود و خروج کالا را " کاهش آسیب پذیری، پیشگیری و مقابله با قاچاق سازمان یافته" و "شناسایی بستر‌های شکل گیری قاچاق کالا به منظور کنترل و رفع خلا‌ها " برشمرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی ناجا در یگان‌های حفاظت بنادر و گمرک هیچ دخالتی نخواهد کرد.
کاهش ایستگاه‌های بازرسی با استقرار ناجا در مبادی رسمی ورود و خروج کالا
در ادامه این نشست، ابراهیم نقدی؛ مدیرکل دفتر حقوقی گمرک جمهوری اسلامی ایران، استقرار پلیس در مبادی رسمی در شرایط جنگ اقتصادی حاکم بر کشور را بسیار مهم و راهگشا عنوان کرد.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط حساس جنگ اقتصادی به برنامه ریزی دقیق در راستای اهداف واقعی نیاز داریم، گفت: هدف اصلی در فرایند استقرار پلیس امنیت در مبادی رسمی، کم کردن ایستگاه‌ها در حوزه تجارت و تسهیل ورود و خروج کالای عبوری است.
نقدی افزود: بیشترین نگاه در این رویکرد، کنترل‌های سیستمی، نرم افزاری و نامحسوس است.
وی از آمادگی کامل گمرک در اجرایی سازی شیوه استقرار پلیس در مبادی مجاز ورود و خروج کالا خبر داد و تاکید کرد: بر اساس این شیوه نامه، پس از اظهار کالا، هرگونه اقدامی باید در چارچوب قوانین و مقرارات گمرک انجام شود.
پایش و رصد سیستمی و کاهش کنترل‌های مانع
سردار محمد رضا مقیمی؛ رئیس پلیس امنیت اقتصا‌ی ناجا نیز هدف از تشکیل، راه اندازی و استقرار پلیس گمرک را " پشیبانی از فعالیت اقصادی در کشور " از طریق پیشگیری و سپس مقابله با قاچاق کالا عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: "عدم دخالت پلیس گمرک در فرآیند واردات و صادرات "؛ " پایش و رصد سیستمی و کاهش کنترل‌های مانع " و " آشنایی کارکنان پلیس گمرک با فرایند‌ها و رویه‌های بندری و گمرکی " از جمله الزامات تحقق هدف در اجرایی سازی استقرار ناجا در مرز‌های ورود و خروج کالا است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار