mana.ir

کد خبر: ۸۴۵۵۳ |
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۷ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی:

ماندگاری کالا در بنادر باید کاهش یابد

معاون اول رئیس جمهور ضمن مثبت ارزیابی کردن گزارش مدیرعامل سازمان بنادر از وضعیت موجود کالا‌های اساسی در بنادر کشور، اظهار کرد: هرچند افزایش موجودی کالا‌های اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است، اما باید ساز و کاری برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا از انبار‌های بنادر ایجاد شود.

به گزارش مانا،   اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به گزارش مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در خصوص وضعیت موجود کالا‌های اساسی در بنادر، این گزارش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: افزایش موجودی کالا‌های اساسی در بنادر کشور اتفاقی مثبت است، اما از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که ماندگاری کالا در بنادر به مدت طولانی موجب آسیب دیدن برخی اقلام شود که این موضوع باید با دقت مدیریت شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور، باید واردات کالا‌های اساسی مطابق با مصوبات و در سقف تعیین شده انجام شود چرا که واردات بیش از سقف تعیین شده هم نیاز به منابع ارزی بیشتر دارد و هم موجب ماندگاری کالا در بنادر و انبار‌ها می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه باید روند تخلیه کالا‌هایی که در انبار بنادر دپو شده اند، تسریع شود، خاطر نشان کرد: اگر صاحبان کالا و واردکنندگان تمایلی به تخلیه کالای خود از بنادر ندارند باید با استفاده از روش‌ها و ساز و کار‌های لازم، شرایطی فراهم شود تا زمان ماندگاری کالا‌ها در انبار بنادر کاهش پیدا کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی دغدغه‌ها در خصوص کمبود ناوگان حمل و نقل برای خروج کالا‌ها از انبار‌ها و توزیع در استان‌های مختلف کشور، از وزیر راه و شهرسازی خواست جلسه‌ای را با حضور وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کند تا ضمن رفع دغدغه‌های موجود در خصوص کمبود ناوگان حمل و نقل کالا، ساز و کاری را برای سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا از انبار‌های بنادر ایجاد کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به زمان‌بر بودن فرآیند صدور مجوز تخلیه کالا از بنادر توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر لزوم مدیریت یکپارچه در این زمینه تأکید کرد و گفت: نباید به دلیل اینکه چند دستگاه متولی صدور مجوز هستند، باعث کندی در امر تخلیه کالا شود. باید این موضوع به نحوی مدیریت شود تا فرآیند صدور مجوز، به عاملی برای افزایش ماندگاری کالا در بنادر تبدیل نشود.

وزیر جهاد کشاورزی هم در این جلسه با بیان اینکه افزایش ذخیره سازی کالا‌های اساسی مطابق برنامه و مصوبات سال گذشته و در چارچوب تکالیف انجام شده است، گفت: ماندگاری ذخایر راهبردی در انبار‌ها امری طبیعی است چرا که این کالا‌ها قرار است برای زمان کسری کالا در کشور مورد استفاده قرار گیرد بنابراین رسوب و ماندگاری ذخایر راهبردی در انبار‌های کشور موضوعی نگران کننده نیست. اما موضوع نگران کننده این است که کالا‌های اساسی در بنادر کشور دپو شود که باید هرچه سریعتر این کالا‌ها به انبار‌های مختلف در داخل کشور منتقل شوند.

وزیر راه: تأخیر تخلیه کالا‌ها از بنادر کشور ناشی از کمبود در ناوگان حمل و نقل نیست

وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با بیان اینکه تأخیر تخلیه کالا‌ها از بنادر کشور ناشی از کمبود در ناوگان حمل و نقل کشور نیست، گفت: ناوگان حمل و نقل کشور از ظرفیت مناسبی برخوردار است و اگر کندی و تأخیری در ترخیص کالا و توزیع صورت می‌گیرد، معمولاً به دلیل عدم اراده صاحبان کالا برای تخلیه بار از انبار بنادر است.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، نیرو، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون علمی و فناّوری رئیس جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از عملکرد سامانه نیپا و وضعیت تکمیل و ارسال منشور پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سال ۹۸ در این سامانه از سوی دستگاه‌های اجرایی ارائه شد.

راستاد: رشد ۵۵ درصدی موجودی کالا‌های اساسی طی ۶ ماه اخیر در بنادر جنوبی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست گزارشی از وضعیت موجود کالا‌های اساسی در بنادر کشور ارائه کرد و گفت: موجودی کالا‌های اساسی طی شش ماه اخیر در بنادر جنوبی ۵۵ درصد و در بنادر شمالی ۲۵ درصد افزایش داشته و موجودی کالا در بندر امام خمینی (ره) که هاب کالا‌های اساسی کشور است نسبت به سال گذشته ۸۱ درصد افزایش داشته است.

محمد راستاد در ادامه به تشریح برخی چالش‌های وضع موجود در خصوص ماندگاری کالا در بنادر پرداخت و پایین بودن تعرفه‌های انبارداری، کمبود ظرفیت انبار‌های داخلی کشور جهت دپوی کالا‌های اساسی و عدم توزیع متوازن کالا‌های اساسی به بنادر کشور را از جمله عوامل ماندگاری کالا در بنادر عنوان کرد.

در ادامه این جلسه راهکار‌های سرعت بخشیدن به روند تخلیه کالا‌های اساسی و حذف عوامل ماندگاری کالا در انبار بنادر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد جلساتی در این خصوص برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ و نتایج آن به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش داده شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار