mana.ir

کد خبر: ۸۴۳۱۲ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
عراقچی:

اجازه اخلال در کشتیرانی منطقه را نمی‌دهیم

فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری در دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه گفت: جمهوری اسلامی ایران اجازه اخلال در روند کشتیرانی در منطقه را نخواهد داد.

به گزارش مانا، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران که به منظور تقدیم پیام کتبی دکتر حسن روحانی به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه وارد پاریس شد، با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفتگو کرد.
لودریان در این دیدار ضمن خوشامدگویی و اشاره به تحولات و تعاملات اخیر و تماس‌های دیپلماتیک دو کشور، سفر فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهورِ فرانسه به تهران و مذاکرات انجام شده و حضور فرستادۀ ویژه رئیس جمهور ایران در پاریس را با اهمیت توصیف کرد.
او با اشاره به اینکه فرانسه به دنبال کاهش تنش‌های موجود است، گفت: فرانسه بر حفظ و اجرای برجام تأکید دارد و به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهد.
وزیر امورخارجه فرانسه اظهار داشت: گرچه ایجاد و راه‌اندازی سازوکار مالی اینستکس فرایندی طولانی بوده است، اما عملیاتی شدن این سازوکار یک گام سیاسی مهم است.
سیدعباس عراقچی در این دیدار توضیحات مبسوطی در خصوص آخرین وضعیت هسته‌ای و روند کاهش تعهدات ایران در برجام ارائه داده و گفت: جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهدات خود در برجام را بر اساس حقوق خود در این توافق در دستور کار قرار داده است و لذا مسیر‌های دیپلماتیک همچنان باز است.
او با تشکر از تلاش‌ها و ابتکارات فرانسه و شخص امانوئل ماکرون یادآور شد: در این سفر پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران را به رئیس جمهوری فرانسه تسلیم خواهد کرد.
فرستادۀ ویژۀ رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران خود تولیدکننده و صادرکننده نفت است، امنیت خلیج فارس را بسیار مهم دانست و گفت: ایران تمامی تلاش خود را برای امنیت این منطقه و به ویژه تنگه هرمز به کار خواهد بست و اجازه اخلال در روند کشتیرانی در این منطقه حساس را نخواهد داد.
او با اشاره به جنگِ اقتصادی آمریکا علیه جمهوریِ اسلامی ایران گفت: آمریکا با تحریم‌های غیرقانونی و غیرعادلانه خود تمامی مردم ایران را هدف قرار داده است و از اروپا انتظار می‌رود که موضع روشنی در مخالفت با سیاست آمریکا در زمینه به صفر رساندن فروش نفت ایران که در چارچوب راهبرد فشار حداکثری پیگیری می‌شود، اتخاذ کند.
عراقچی افزود: جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی به صدورِ نفتِ خود ادامه خواهد داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار