mana.ir

کد خبر: ۸۱۷۶۷ |
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۷

برگزاری مانور بین المللی سونامی در سواحل مکران

مانور بین المللی سونامی در سواحل مکران «چابهار و جاسک» به صورت همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود .

به گزارش مانا، رئیس  مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از برگزاری مانور بین المللی سونامی در سواحل مکران «چابهار و جاسک» خبر داد و گفت: این مانور که به صورت همزمان و با حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود نوعی تمرین عملی برای مقابله با حوادث سونامی است.

دکتر علی خوش خلق در این باره اظهار داشت: در این مانور یک روزه که 13 شهریور 97 به صورت مشترک با حضور 24 کشور حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود، دو سناریوی وقوع سونامی یکی در گسل مکران و دیگری در گسل سوماترا تعریف شده است که کشورها می توانند در هر دو و یا در یکی از آنها به انتخاب خود شرکت کنند.

خوش خلق، نام رسمی این مانور بین المللی دوسالانه را «lOWave18» عنوان کرد و افزایش آمادگی برای مقابله با سونامی و تقویت زنجیره هشدار سونامی در داخل کشور و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های بین المللی بین کشورهای حاشیه اقیانوس هند را به عنوان مهمترین اهداف برگزاری این مانور بر شمرد.

وی ضمن اشاره به حضور جمهوری اسلامی ایران در مانور پیشین سونامی ( lOWave16) که در سال 1395 در منطقه رمین شهرستان چابهار برگزار شد در خصوص برنامه های مانور پیش رو، گفت: جمهوری اسلامی ایران در سناریوی پیش بینی شده که در آن زلزله ای به شدت 9 ریشتر سه شنبه ساعت 10:30 مورخ 13 شهریور 1397 در محدوده گسل مکران در نزدیکی سواحل جنوبی ایران و در روبروی سواحل شرقی استان هرمزگان (در فاصله تقریبی 100 کیلومتری بندر جاسک) رخ می دهد و قادر به ایجاد آبگرفتگی توسط امواج سونامی ناشی از آن می باشد، شرکت خواهد کرد.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با بیان این مطلب که پس از زلزله و سونامی 26 دسامبر سال 2004 اندونزی و به بار آمدن تلفات جانی و مالی فراوان در کشورهای محدوده اقیانوس هند، سامانه ای به نام هشدار سونامی اقیانوس هند ایجاد شده است و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به عنوان مرکز هشدار سونامی ایران در این سامانه شناخته می شود، ضرورت انجام این مانور به منظور آمادگی مردم و نهادهای دولتی برای مقابله با اثرات منفی سونامی را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی خاطرنشان کرد: در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی در زمینه سونامی و مخاطرات ناشی از آن همزمان در چابهار و جاسک برای مسئولان و شرکت کنندگان در مانور برگزار می شود.

گفتنی است این مانور با همت سازمان مدیریت بحران کشور و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و با مشارکت فرمانداری، جمعیت هلال احمر، شهرداری، اورژانس، آتش نشانی و دیگر سازمان های امدادی چابهار و جاسک برگزار می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین