mana.ir

کد خبر: ۸۱۱۱۶ |
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۰۵ تير ۱۳۹۷
عباس آخوندی پس از افتتاح بندر کاسپین عنوان کرد؛

رضایت صاحبان کالا با هم افزایی بنادر کاسپین و انزلی

وزیر راه و شهرسازی گفت: از هر کریدور و راه جدیدی که حق انتخاب مختلف را برای تاجر و حمل و نقل کننده ایجاد کند استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مانا عباس آخوندی روز سه شنبه پس از افتتاح و بهره برداری از چند پروژه صنعتی، بندری و گردشگری استان گیلان که با حضور معاون اول رئیس جمهوری انجام شد، در سالن همایش‌های منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: هم افزایی بنادر کاسپین و انزلی در واردات و صادرات کشور در بخش‌های مختلف، رضایت صاحبان کالا و تجار را فراهم می‌کند.
وی بیشترین تمرکز وزارت راه و شهرسازی را در بحث حمل و نقل عنوان و اضافه کرد: در همین راستا، از هرکریدور و راه جدیدی استقبال می‌کنیم تا تاجر و حمل و نقل کننده، حق انتخاب‌های مختلف داشته باشد.
آخوندی یکی از مهمترین مولفه‌های توسعه اقتصادی را دریا محور دانست و گفت: قابلیت‌های بالقوه بنادر تجاری کشور، بر کسی پوشیده نیست و در همین مسیر توسعه اقتصادی استان، بنادر کاسپین و انزلی به عنوان یکی از فعال‌ترین بنادر کشور نقش مهمی دارند.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بنادر یادشده افزود: ایجاد توازن اقتصادی و رابطه منطقی تجارت در دریای خزر از ظرفیت‌های این بنادر است.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، یکی از ویژگی‌های بندر کاسپین، نگاه گردشگری به آن است درحالیکه نگاه به بیشتر بنادر، از منظر حمل بار است.
وی افزایش توان عملیات در تجسس و نجات و جلوگیری از هزینه‌های مجدد در این رابطه، رونق بخشیدن به تجارت منطقه از طریق ریلی، فراهم سازی شرایط استفاده از استان‌های مجاور با هدف افزایش رقابت پذیری را از جمله ظرفیت‌های بنادر کاسپین و انزلی عنوان کرد.
آخوندی تصریح کرد: شناخت مزیت‌های صادراتی، افزایش ظرفیت و توان تخلیه و بارگیری در استان گیلان بین کشور‌های روسیه، آذربایجان و قزاقستان از یکسو و ترکیه، امارات و پاکستان از سوی دیگر باید مورد توجه باشد.
وی همچنین نزدیکی به بزرگترین ذخایر گاز و نفت دریای خزر برای ترانزیت و سوآپ کالا و نزدیکی به بازار‌های منطقه ۲۰۰ میلیونی آسیای میانه را از دیگر ظرفیت‌های بنادر کاسپین و انزلی عنوان کرد.
آخوندی گفت: از نظر ما آنچه که برای این بندر مهم است و در یک هماهنگی می‌توانیم به آن دست یابیم، گردشگری در دریا و خشکی است.
وی با اشاره به زیست بوم گیلان، کوه، جنگل و دریا در این استان، بیان داشت: این مولفه‌ها در کنار هم، شرایط مناسبی را برای استفاده گردشگری از این بنادر فراهم آورده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در گام اول، بندر کاسپین و در گام دوم بنادر چمخاله و آستارا می‌توانند در جهت جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر باشند و این اقدامات، اشتغال گسترده و رونق اقتصادی را بوجود می‌آورد.
آخوندی در خاتمه سخنانش به خط ریلی رشت - قزوین نیز اشاره کرد و گفت: بزودی خط آهن رشت - قزوین افتتاح می‌شودو در ادامه، مسیر ریلی رشت - انزلی نیز در سه قطعه در حال اجراست و حمل و نقل ترکیبی را می‌توانیم در این منطقه داشته باشیم.
 مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و نیز اسکله مارینا با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در منطقه آزاد انزلی افتتاح و زیرساخت گردشگری دریایی در خزر مهیا شد. همچنین با ورود نخستین محموله تجاری به بندر کاسپین، کریدور حمل و نقل چین - قزاقستان - ایران به صورت رسمی افتتاح شد.
ظرفیت حوضچه آرامش مجتمع بندری کاسپین ۲۰۰ هکتار بوده و پسکرانه آن در حدود ۵۰۰ هکتار می‌باشد که عمق آبخور مناسب آن ۷.۵ متر در فاز اول و ۹ متر در فاز دوم خواهد بود و با ۲۲ پست اسکله‌ای که در فاز نهایی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۵ میلیون تن کالا را خواهد داشت.
با ورود اولین محموله تجاری از طریق کریدور ترکیبی چین، قزاقستان، ایران (بندر کاسپین) علاوه بر کوتاه‌تر شدن مدت زمان سفر هزینه انتقال کالا نیز کاهش می‌یابد.
بندر کاسپین بزرگترین پروژه زیر ساختی مناطق آزاد کشور است که با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری در سال ۹۶ به طور رسمی افتتاح شد و از زمستان سال گذشته نیز مرز رسمی آن توسط هیأت دولت به تصویب رسید و در روز‌های پایانی اسفندماه سال گذشته، تفاهم نامه همکاری با سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با این بندر منعقد شد تا علاوه بر تکمیل زیرساخت‌های مادی آن، تمامی الزامات و پروتکل‌های فعالیت داخلی و بین المللی آن نیز پیگیری و انجام شود.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشور‌های حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، کراسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب به بازار‌های مصرف کشور‌های همسود (CIS) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین