mana.ir

کد خبر: ۵۸۸۹۲ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۲۱ آذر ۱۳۹۴

صید میگو در آبهای خوزستان تا اول دی ماه تمدید شد

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات علوم شیلاتی استان خوزستان، صید میگوی دریایی در آبهای این استان تا اول دی ماه تمدید شد.

صید میگو در آبهای خوزستان تا اول دی ماه تمدید شدمدیر کل دفتر امور صید و صیادی معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: فصل دوم صید میگوی دریایی در آبهای خوزستان که از سوم آبان ماه امسال آغاز شده بود تا اول دی ماه تمدید شد.                              
مختار آخوندی ادامه داد: این تمدید در زمان صید میگوی خوزستان بر اساس برآورد ذخایر صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات علوم شیلات خوزستان صورت گرفته است.                                                                                          
وی با اشاره به اینکه صید میگوی در آبهای خلیج فارس همواره 45 روزه انجام می شود، دلیل این تمدید را کاهش زمان دریاروی صیادان به دلیل ایام محرم و اربعین اعلام کرد.                                                                                                 
به گفته آخوندی، مشخص کردن زمان اتمام صید میگو پس از اتمام گشتهای تحقیقاتی و بررسی میزان ذخایر میگوهای دریایی در آبهای استان باهمکاری مرکز تحقیقات علوم شیلاتی استان و اداره کل شیلات خوزستان مشخص می شود.                                         
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران تصریح کرد: صید میگوی دریایی در آبهای استان خوزستان هر سال طی دو فصل یکی همزمان با صید میگوی دریایی در آبهای بوشهر درمرداد ماه و دیگری اوایل آبان ماه انجام می شود.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران تصریح کرد: 250 فروند قایق و 480 فروند لنج صیادی هم اکنون در حال صید میگوی دریایی در آبهای خوزستان هستند.                                                                                   
وی در ادامه گفته های خود با اشاره به اینکه در فصل نخست صید میگوی خوزستان که مرداد ماه امسال انجام شد در مجموع 650 تن میگو دریایی صید شد، اذعان داشت: این آمار در مقایسه با سال گذشته از افزایش 19 درصدی برخوردار بوده است.
وی اذعان داشت: از این میزان میگوی صید شده، 54 درصد از گونه میگوی سفید، 44 درصد از گونه میگوی ببری و دو درصد از گونه میگوی سرتیز است.
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران بیان کرد: تا زمان پایان صید نمی توان پیش بینی دقیقی در خصوص وضعیت صید امسال آبهای خوزستان انجام داد.                               
وی تاکید کرد: هر ساله به منظور بازسازی ذخایر میگوی آبهای خلیج فارس، تنها در زمان مشخص و تعیین شده ای به صیادان اجازه صید داده می شود.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران در ادامه بیانات خود عنوان کرد: این امر در آبهای استانهای بوشهر، هرمزگان و خوزستان لحاظ می شود و طی سالهای اخیر تاثیر بسزایی در بازسازی ذخایر میگوهای دریایی داشته است.                        
به گفته وی، همواره زمان آغاز و اتمام صید میگو های دریایی که معمولاً 45 روزه است از سوی مرکز تحقیقات علوم شیلاتی یا پژوهشکده میگوی فعال در استان های جنوبی پس از گشت زنی های متعدد و ارزیابی ذخایر، اعلام می شود.
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران عنوان کرد: صیادان نیز با در نظر گرفتن زمان تعیین شده از سوی سازمان شیلات ایران اقدام به صید می کنند.
وی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از میگوهای دریایی صید شده به مصرف جامعه محلی استان های جنوبی و یا استان های همجوارشان می رسد.
آخوندی با بیان اینکه صادرات میگوهای دریایی به دلیل حجم کم آنها صورت نمی گیرد، بیان کرد: هر ساله صادرات میگوهای پرورشی در حجم انبوه انجام می شود که ارز آوری قابل توجهی را برای کشور نیز به همراه دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین