mana.ir

کد خبر: ۸۵۲۴۳ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۰۲ آذر ۱۳۹۸

بهره برداری از مرحله اول فاز ۳ بندر شهید رجایی تا پایان سال

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه بهره برداری از پروژه فاز ۳ بندر شهید رجایی ۲،۱ میلیون TEU به ظرفیت کانتینری این بندر اضافه می‌کند، گفت: بر اساس پیش بینی‌ها مرحله اول این پروژه، تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

بهره برداری از مرحله اول فاز ۳ بندر شهید رجایی تا پایان سال

محمدرضا اله‌یار، در خصوص آخرین وضعیت پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی، اظهار کرد: پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی یکی از ابر پروژه های ساخت و ساز بندری و دریایی کشور است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: اتفاق خوشایند در مورد پروژه مذکور این است که عموم فعالیت‌های مربوط آن در حوزه های طراحی، مهندسی و ساخت توسط متخصصان داخلی انجام می شود.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه خوشبختانه تجهیزات مورد نیاز این پروژه که در داخل کشور وجود نداشت تأمین شده و ساخت و سازهای مربوط به آن در حال انجام است، بیان کرد: با توجه به نوسانات قیمت و هزینه های پروژه، چالش‌های جدی در مسیر کار وجود داشت اما با عزم جدی و نگاهی ملی مشکلات و موانع مرتفع و فعالیت ها در حال پیشبرد است.

اله یار با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مرحله اول پروژه فاز ۳ بندر شهیدرجایی که مربوط به بهره برداری از ۸۰۰ متر اسکله است، در صورت نبود مشکل تا پایان سال جاری به سرانجام می رسد، گفت: عملا برای اینکه بتوانیم از سرمایه گذاری انجام شده به نحو مطلوب استفاده کنیم و مانع از استهلاک انرژی شویم، تصمیم گرفتیم پروژه را به صورت همزمان آغاز نکرده و پس از اتمام یک مرحله سراغ مرحله بعدی رفته تا اینگونه با بهره برداری از یک مرحله بتوانیم امکان پهلوگیری کشتی ها را فراهم کرده و از قابلیت ایجاد شده استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اعضای درگیر در این پروژه هفته ای چندین جلسه فنی را برگزار می کنند تا در مباحث اجرایی و فنی مشکلی پیش نیاید، گفت: در حال حاضر پروژه به صورت سه شیفت در حال انجام است و به صورت شبانه روزی فعالیت ها انجام می شود.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه، اعلام کرد: کل پروژه حدود ۲۵ درصد پیشرفت داشته و پیشرفت مرحله یک این پروژه نیز از این میزان بیشتر است.

اله یار با بیان اینکه یکی از شاخص‌های بنادر توسعه یافته امکان پذیرش شناورهای بزرگ مقیاس است، اظهار کرد: بندر شهیدرجایی بزرگترین بندر کانتینری کشور محسوب می شود و سهم قابل ملاحظه خود را در تجارت ملی و منطقه ای دارد، بنابراین اگر بتوانیم ظرفیت این بندر را ارتقاء بخشیم  قابلیت رقابت پذیری آن را در سطح بین‌الملل افزایش داده‌ایم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار