mana.ir

کد خبر: ۸۴۱۳۷ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۴ - ۲۱ تير ۱۳۹۸

اختصاص اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان از اختصاص یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز در سال جاری خبر داد.

اختصاص اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز
رضا برومند در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز یکی از مهمترین مواریث تاریخی خلیج فارس محسوب می‌شود و همین امر ضرورت توجه بیش از پیش نسبت به حفاظت و مرمت این قلعه را می‌طلبد.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان هرمزگان بیان داشت: طی سال‌های اخیر اقدامات قابل توجهی هر ساله به منظور مرمت و حفاظت این بنای تاریخی در جزیره هرمز از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان انجام شده است.
وی در ادامه عنوان کرد: امسال نیز در راستای اقدامات سال‌های گذشته، مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان با همکاری بنیاد برکت جهت مرمت  و زیباسازی محوطه و حریم قلعه پرتغالی‌ها در سال جاری در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول در استان هرمزگان، تاکید کرد: قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز با قدمت بیش از ۶۰۰ سال به عنوان یکی از مهمترین آثار تاریخی خلیج فارس، همواره مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار داشته است.
وی یادآور شد: نصب دوربین‌های مداربسته در قسمت‌های مختلف قلعه جهت افزایش ایمنی مسافران ورودی به قلعه و استحکام بخشی قسمت‌هایی از قلعه که امکان فروریختن داشتند، از جمله اقداماتی است که جهت آماده سازی این قلعه برای بازدید گردشگران در سال گذشته صورت گرفته است.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، یادآور شد: نورپردازی قلعه نیز برای بازدید شبانه گردشگران، در سال‌های گذشته انجام شده است.
به گفته وی، مرمت و حفاظت مداوم این قلعه تاریخی در خلیج فارس از اهمیت بسیار بالایی در صنعت گردشگری جزیره نیز برخوردار است، چراکه قلعه پرتغالی‌ها از جمله مهمترین جاذبه‌های توریستی جزیره هرمز محسوب می‌شود.
این مقام مسئول در استان هرمزگان عنوان کرد: هر ساله گردشگران خارجی و داخلی زیادی برای تماشای قلعه پرتغالی‌ها به جزیره هرمز سفر می‌کنند.
برومند اذعان داشت: همچنین وجود جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد، سواحل زیبا و آرام از دیگر دلایل ترغیب گردشگران برای سفر به این جزیره محسوب می‌شود.
وی به وجود خاک‌های رنگی این جزیره به عنوان جاذبه‌ای منحصر به فرد در دنیا اشاره کرد و اذعان داشت: هرساله  فرش خاکی جزیره هرمز توسط هنرمندان ساخته می‌شود که این امر نیز در جذب گردشگران ورودی به جزیره بسیار تاثیر گذار است.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان هرمزگان، تصریح کرد: همچنین امکان غواصی، ماهیگیری، شنا در ساحل و قایق سواری در آب‌های اطراف جزیره از دیگر امکانات تفریحی هرمز در ایام نوروز محسوب می‌شود.
این مقام مسئول در استان هرمزگان، بازدید از حیات وحش منطقه حفاظت شده جزیره هرمز برای تماشای آهو‌های جزیره را از دیگر جاذبه‌های جزیره هرمز دانست و اذعان داشت: در این راستا هماهنگی‌های لازم با محیط زیست نیز انجام شده است.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان، به ایجاد خانه‌های بوم گردی در این جزیره برای اقامت مسافران خبر داد و گفت: هم اکنون تعداد هفت خانه بوم گردی آماده پذیرایی از گردشگران ورودی به جزیره هستند.
هرمز، جزیره‌ای بیضی شکل که نوعی گنبد نمکی است به مساحت ۴۲ کیلومتر مربع برابر با ۱۶ مایل مربع در ورودی خلیج فارس در ۸ کیلومتری بندرعباس واقع است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته است.
جزیره هرمز با داشتن طبیعت و سواحل بکر یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری دریایی خلیج فارس محسوب می‌شود. همچنین این جزیره دارای پوشش گیاهی منحصر به فرد است و گونه‌های جانوری خاصی در آنجا زندگی می‌کنند.
قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز به عنوان جاذبه مهم این جزیره محسوب می‌شود در ضلع شمالی جزیره هرمز و در ساحل دریا قرار دارد، مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار حضور پرتغالی‌ها در سواحل و جزایر خلیج فارس است. قلعه پرتغالی‌های هرمز به دستور «آلبوکرک» دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی موسوم به «مورنا» ساخته شد که این قلعه به دست امامقلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد.
قلعه پرتغالی‌ها هرمز دارای برج دیده بانی، زندان، سیاه چاله، کلیسا، سربازخانه، تالار، مقر فرماندهی و آب انبار است. سبک بنا، با الهام از معماری قلاع و دژ‌های قرون وسطی اروپا و همچنین تلفیق با معماری ایرانی سبک قوم پارت و ساسانی و منطبق با اقلیم منطقه ساخته شده است. بنا در دو طبقه که بخش شاه نشین آن مشرف به جزیره و در چهارطبقه ساخته شده است.
این بنای تاریخی در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
اختصاص اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز
 
اختصاص اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز
 
اختصاص اعتبار جهت مرمت قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار