mana.ir

کد خبر: ۸۳۷۸۰ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
در پایان نشست مشترک هیأت ‌های ایران و عراق انجام شد:

امضای صورتجلسه لایروبی اروندرود

نشست مشترک هماهنگی ایران و عراق به منظور بررسی مسائل فنی لایروبی اروندرود در خرمشهر، با امضای صورتجلسه نشست بین طرفین به کار خود پایان داد.

به گزارش مانا، نشست مشترک هماهنگی ایران و عراق که صبح یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به سرپرستی عباس باقرپور مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه و مشاور وزیر امور خارجه به منظور بررسی مسائل فنی لایروبی اروندرود در خرمشهر برگزار شده بود با امضای صورتجلسه نشست بین طرفین به کار خود پایان داد.
بر اساس توافق حاصله در این نشست، مقرر شد یک کارگروه موقت فنی با هدف فراهم کردن مقدمات لایروبی مشترک اروندرود تشکیل شود.
طبق این گزارش، کارگروه موقت با برگزاری جلسات مستمر و هر دو هفته یکبار، بررسی‌های فنی در خصوص لایروبی اروند را انجام و پیشنهاد‌های خود را به اجلاس مشترک هماهنگی ارائه خواهد داد.
همچنین طرفین توافق کردند اولین جلسه این کارگروه فنی ۱۹ خرداد امسال در بغداد برگزار شود.
سرپرستی هیئت کشورمان در این نشست مشترک را مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه و سرپرستی هیات عراقی را مشاور عالی وزیر امور خارجه این کشور بر عهده داشت.
 گفتنی است، محمد راستاد، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی هفته گذشته از آغاز لایروبی اروندرود بعد از ماه مبارک رمضان خبر داده بود.
 در این راستا پیگیری برای لایروبی اروند رود از طریق وزارت امور خارجه آغاز شد تا جلسات فنی با طرف عراقی برگزار و مکانیزم نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری در این رابطه آغاز شود.
شایان ذکر است با توجه به اینکه تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است، یکی از توافقات در سفر اسفندماه سال گذشته دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری به کشور عراق لایروبی اروند رود بود.
اروندرود یکی از رودهای پهناور جنوب غربی ایران در استان خوزستان است. این رودخانه از ریزش رودهای دجله و فرات و بعد از آن کارون پدید آمده و حدود ۱۹۰ کیلومتر امتداد دارد تا در نهایت به خلیج فارس سرازیز شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین