mana.ir

کد خبر: ۸۳۶۴۴ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۲ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸

پیگیری راه اندازی منطقه آزاد مشترک با عراق

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند از پیگیری جدی برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک با عراق خبرداد.

پیگیری راه اندازی منطقه آزاد مشترک با عراق

اسماعیل زمانی در گفتگو خبرنگار مانا افزود: با توجه به سفر سال گذشته دکتر روحانی به عراق و پیشنهاد وی برای تشکیل منطقه آزاد مشترک، این سازمان آمادگی لازم برای تشکیل منطقه آزاد مشترک با عراق را دارد.

وی گفت: در همین راستا موضوع راه اندازی منطقه آزاد مشترک با عراق در دستور کار این منطقه قرار گرفته است.

زمانی افزود: با توجه به همجواری و هم مرز بودن منطقه آزاد اروند با مناطق جنوبی عراق، زمینه لازم با راه اندازی منطقه آزاد مشترک با توجه به دسترسی به آب های آزاد جهان وجود دارد و به نظر کارشناسان بهترین نقطه برای دسترسی به این مهم مناطق جنوبی عراق و ایران است.

مدیرعامل منطقه آزاد اروند اظهارداشت: در صورت تحقق این مهم و ایجاد منطقه لجستیک با حضور سرمایه گذاران، بخش زیادی از کالاهای اساسی کشور از طریق منطقه آزاد مشترک وارد می شود و این مساله هزینه های کشور را کاهش می دهد.

وی افزود: با ایجاد زیرساخت های لازم ظرفیت افزایش صادرات غیر نفتی در منطقه آزاد اروند فراهم شده است.

زمانی به حذف هزینه روادید میان دو کشور ایران و عراق و استقبال مناسب از این مصوبه در کشور عراق به خصوص استان های همجوار استان خوزستان و بصره اشاره کرد و گفت: ورود گردشگران به منطقه آزاد اروند و شهرستان های آبادان و خرمشهر بدون رواید انجام می شود و این عاملی مهم برای تحکیم روابط دو کشور محسوب می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین گفت: لایروبی اروندرود می تواند بستر مناسبی برای تردد شناورهای تجاری و افزایش صنعت توریسم دریایی در منطقه را فراهم کند.

هم اکنون صادرات کالا به عراق از منطقه آزاد اروند از مرز زمینی شلمجه و مرز دریایی خرمشهر (اروندرود) انجام می شود.

خاطر نشان می شود: در سفر دکتر روحانی به عراق، دو کشور در زمینه رایگان شدن ویزا برای اتباع دو کشور و لایروبی اروندرود به توافق رسیدند.

قرار است لایروبی اروندرود به صورت مشترک پس از ماه  مبارک رمضان شروع شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین