mana.ir

کد خبر: ۸۳۲۳۶ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۲ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

برگزاری اجلاس منطقه ای افسران مقابله با آلودگی دریایی

دهمین اجلاس منطقه ای افسران مقابله با آلودگی دریایی سازمان منطقه ای راپمی توسط مرکز میمک در عمان برگزار شد.

به گزارش مانا،  دهمین اجلاس منطقه ای افسران مقابله با آلودگی دریایی سازمان منطقه ای راپمی توسط مرکز میمک (مرکز منطقه ای کمک های متقابل در شرایط اضطراری در دریا -  MEMAC) با حضور افسران ملی مقابله با آلودگی دریایی کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، جمهوری اسلامی ایران، کویت، عربستان، قطر و عمان  در شهر مسقط کشورعمان برگزار شد.
در روز اول اجلاس انتخابات مربوط به تعیین هیئت رئیسه انجام شد و رئیس جلسه از کشور عمان (میزبان) و نائب رئیس از کشور ایران (خانم امام –  افسر ملی مقابله با آلودگی) انتخاب شدند. 
در اجلاس مذکور، آخرین وضعیت مسائل مربوط به پیشگیری و مقابله با آلودگی های دریایی ، الزامات مربوط به کنوانسیون های زیست محیطی ، جبران خسارات آلودگی، رویه های نظارت و کنترل الزامات کنوانسیونی و تهیه طرح های منطقه ای همکاری و مقابله در برابر آلودگی های شیمیایی  در منطقه خلیج فارس و دریای عمان ، مطرح و مقرر شد تا تصمیمات اجلاس برای تصویب به شانزدهمین اجلاس شورای راپمی ارجاع شود . 
در طی اجلاس نمایندگان کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ، گزارشی از فعالیت ها و اقدامات مرتبط پیشگیری و مقابله با آلودگی در آب های تحت حاکمیت خود ارائه کردند که در گزارش نمایندگان ایران موارد  ذیل عنوان  شد: 
- اقدامات اجرایی در خصوص کنوانسیون های مهم زیست محیطی مانند کنوانسیون های مارپل، مقابله و همکاری در برابر آلودگی های نفتی و شیمیایی (OPRC, OPRC-HNS)  ، مدیریت آب توازن کشتی ها و ...  
-  آخرین وضعیت تهیه و به روز رسانی طرح های ملی مقابله با آلودگی نفتی و شیمیایی
-  فهرست تجهیزات و شناورهای عملیات مقابله و پاکسازی آلودگی های نفتی و غیرنفتی بنادر کشور
- ارایه خدمات تسهیلات دریافت و پردازش مواد زائد کشتی ها در بنادر شمال و جنوب کشور 
- مانیتورینگ و پایش های هوایی و دریایی زیست محیطی در آب های تحت حاکمیت و نظارت کشور
-  برگزاری مانورهای جستجو و نجات و مقابله با آلودگی های دریایی
در ادامه،  دبیرکل مرکز میمک ضمن تقدیر از فعالیت های برجسته ایران در بخش پیشگیری و مقابله با آلودگی های دریایی و تمجید از برگزاری آخرین مانور منطقه ای جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی در بندرعباس، از سایر کشورهای منطقه درخواست کرد تا انجام  مانورهای مشابه در این خصوص را در دستور کار خود قرار دهند .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین