mana.ir

ستاره ای محصور در میان شقایق ها

ستاره های دریایی که به ماهی ستاره ای هم معروفند حیوانات سخت پوست پوشیده از خارهای زیاد هستند که روی کف دریای صخره ای و سنگی زندگی می کنند.

کد خبر: ۸۲۰۸۱
۱۰:۰۳ - ۱۶ مهر ۱۳۹۷

 به گزارش خبرنگار مانا، ستاره دریایی جانوری آبزی از شاخه خارپوستان و رده ستاره سانان است. در آب های شیرین هرگز نمی توان یک ستاره دریایی پیدا کرد، زیرا آن ها با زندگی در آب شیرین سازگاری ندارند و در آب های کم شور یا بی نهایت شور نیز نمی توانند زندگی کنند. به عنوان مثال در دریای خزر یا دریاچه های داخلی ایران هیچ گونه ای از ستاره های دریایی وجود ندارد. در عوض در خلیج فارس چند گونه از آن ها یافت می شود. این نشان می‌دهد که ستاره‌های دریایی در طول ۴۰۰ میلیون سال زندگی خود نتوانسته‌اند با شرایط شوری اندک سازش کنند و به همین خاطر همیشه در دریاها و اقیانوس‌های دارای شوری ۳۵ در هزار یافت می‌شوند. هم چنين در اعماق زیاد یا آب‌های ساحلی و در محدوده جزر و مد یافت می‌شوند. به همین دلیل اغلب پس از عقب‌نشینی دریا هنگام جزر می‌توان آن‌ها را روی سواحل مشاهده کرد.

در عکس پیش رو،  گونه خاصی از ستاره دریایی را می بینید که بومی اقیانوس آرام است. این ستاره دریایی زیبا در میان شقایق های دریایی سبز احاطه شده است و از موجوداتی همچون صدف های سیاه تغذیه می کند. متاسفانه از سال ۲۰۱۳ تعداد زیادی از ستاره های دریاییِ ساکن اقیانوس آرام می میرند و این، در نوع خود بی سابقه است. به گفته دانشمندان، گرم شدن دمای کره زمین و آب ها، مقاومت این موجودات را در مقابل بیماری کم کرده و همین سبب آمار مرگ و میر بالای آن هاست.

ستاره ای محصور شده در میان شقایق ها

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: