mana.ir

کد خبر: ۸۰۶۰۰ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷

200 میلیارد تومان؛ ارزش اقتصادی تولید قزل آلا در مازندران

مدیر کل شیلات استان مازندران از فعالیت حدود 310 مرکز آبزی پروری ماهیان سردآبی در استان مازندران خبر داد.

 محمد ولی زاده در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: وجود شرایط آب و هوایی مناسب و تنوع زیستی شرایط مناسبی را برای پرورش ماهيان سردآبي در مناطق بالا دست استان به وجود آورده است.
مدیر کل اداره شیلات استان مازندران ادامه داد: همچنین وجود تعداد زیادی حلقه چاه کشاورزی سطحی و نیمه عمیق، استان مازندران را به عنوان يكي از قطب هاي توليد ماهي قزل آلا در كشور تبديل كرده است.
این مقام مسئول در استان مازندران با اشاره به توسعه چشمگیر تولید ماهیان سردآبی طی یک دهه گذشته، اذعان داشت: میزان تولید ماهیان سردآبی استان  از 9 هزار و 169   تن در  سال 1387  به رقم  14 هزار و357  تن در سال 1396 رسیده است.
وی کسب مقام دوم و یا سوم تولید ماهیان سردآبی در چند  سال گذشته در سطح کشور را نتیجه زحمات و تلاش های آبزی پروران و وجود نیروهای متخصص و مجرب در استان دانست.
مدیر کل اداره شیلات استان مازندران بیان داشت: منابع تولید ماهیان سردآبی در استان مازندران شامل پرورش ماهیان سردآبی در مناطق کوهستانی با استفاده از رودخانه مستعد و مناسب  و پرورش ماهیان سردآبی در مناطق جلگه ای با استفاده از چاه کشاورزی است.
ولی زاده، ارتقای بهره وری در مراکز آبزی پروری با استفاده از تكنولو‍ژي هاي نوين آبزي پروري با اجرای سیستم های مکانیزاسیون، تولید محصولات رقابتی و باکیفیت و صادرات محور، توجه ویژه به بازار و فرورش محصولات تولیدی با محوریت صادرات به خارج از استان و سایرکشورها را از عوامل موثر در توسعه پايدار پرورش ماهي قزل آلا در مازندران عنوان کرد.
این مقام مسئول در شیلات استان مازندران با اشاره به اینکه درحال حاضرحدود 310 مرکز آبزی پروری ماهیان سردآبی در استان با تعداد هزار و 800 نفر از طریق پرورش ماهی قزل آلا فعال هستند، اظهار داشت: گردش ریالی تولید ماهی قزل آلا در سال گذشته 200 میلیاردتومان بوده است.

55 میلیارد ریال؛ ارزش اقتصادی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی
وی در ادامه گفته های خود به تولید ماهیان زینتی از سوی پرورش دهندگان مازندران اشاره کرد و گفت: با افزایش جمعیت و آپارتمان نشینی تمایل به نگهداری ماهیان آکواریومی و گیاهان آبزی به دلیل شرایط خاص اعم از عدم وجود بیماری های مشترک، عدم وجود شرایط آزار دهنده مانند صدا و بو  و  زیبایی چشم نواز بیشتر شده است همچنین نگهداری اینگونه ماهیان  می‌تواند به عنوان یکی از سرگرمی ها و لوازم زینتی در منزل، محیط کار، سالن های انتظار و ... به کار گرفته شود.
 ولی زاده با بیان اینکه ماهیان زینتی به واسطه رنگ‌های متنوع و حرکات  موزون و چشم نواز در منازل و سایر مکان ها نگهداری می شود، خاطرنشان ساخت: با توجه به نیاز بسیار کم آب و فضا تقاضای تکثیر و پرورش ماهیان زینتی روز به روز در حال افزایش است.
وی درباره وضعیت تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در سال گذشته، اظهار داشت: در سال گذشته، دو میلیارد و 622 میلیون قطعه انواع ماهیان زینتی در قالب 22 مرکز پرورش ماهیان زینتی در استان مازندران تولید شد.
به گفته مدیر کل اداره شیلات استان مازندران، حدود 30 درصد آنها از طریق رهاکردن ماهیان وارداتی و مابقی از طریق تکثیر در داخل استان تولید شده است.
وی با بیان اینکه حدود ۴۰ گونه از انواع ماهیان زینتی در استان تکثیر و پرورش داده می‌شوند، بیان داشت: ماهیان تولید شده شامل  دو گروه زنده‌زا از جمله گوپی، مولی، پلاتی، دم شمشیری و ... و تخم گذار از قبیل سیچلایدها، اسکار، بارب‌ها، گلدفیش‌ها، کوی، انجل و ... هستند.
این مقام مسئول در شیلات استان مازندران، ارزش اقتصادی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در سال گذشته را 55 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: تعداد 87 نفر به صورت مستقیم در این بخش اشتغال دارند.
ولی زاده تاکید کرد: شهرستان‌های قائمشهر، جویبار و سوادکوه بیشترین میزان تولید ماهیان زینتی استان را به خود اختصاص داده اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین