mana.ir

کد خبر: ۸۰۵۵۷ |
تعداد بازدید: ۲۱۲۷ |
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷

وجود 80هزار هکتار کانون ریزگردها تهدیدی برای بندرماهشهر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان وجود 80هزارهکتار کانون ریزگردها را تهدیدی برای حیات بندر ماهشهر عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مانا، مهندس احمد مطیعی در همایش منطقه ای تاثیر ریزگردها در ماهشهر با اشاره به وجود 80هزارهکتارکانون ریزگردها که تهدیدی برای حیات بندر ماهشهر است، گفت: شهر بندری ماهشهر با بحران ریزگردها مواجه است و در سالهای اخیر این پدیده تشدید شده و زندگی عادی مردم را با اختلال جدی مواجه کرده است.
وی با اشاره به اینکه تشدید ریزگردها بر سلامت و فعالیت های اقتصادی و اجتماعی مردم بندر ماهشهر تاثیر گذاشته است، افزود: ادامه این پدیده خطرناک ممکن است به تشدید مهاجرت نخبگان، کارآفرینان و متخصصان از این منطقه منجر شود.  
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با تبیین وضعیت استراتژیک بندر ماهشهر، وجود بندر تجاری و دسترسی به خورها و آبهای خلیج فارس اظهار داشت: باید از هم اکنون برای مهار و کنترل ریزگردها که حیات عمومی را با خطرات جدی روبرو کرده است، اقدامات عاجلی صورت گیرد.
وی نهال کاری، مرطوب سازی کانون های ریزگردهای اطراف ماهشهر را تنها راه کنترل و محدود کردن کانون های ریزگردها بیان کرد.
مطیعی از شرکت های پتروشیمی و سازمان های مردم نهاد و دوستدار محیط زیست خواست برای مهار و کنترل طوفان های ریزگرد در اطراف بندر ماهشهر بسیج شوند.  
وی پدیده گرد و خاک در خوزستان و مناطق ساحلی را یک پدیده تازه‌ و نوظهوربا قدمت 15 سال عنوان کرد و افزود: با کاشت نهال و تثبیت شن های روان در اطراف شهر بندری ماهشهر ، امکان مهار و تغییرپذیری این وضعیت ناهنجار وجود دارد.
مطیعی افزود: نباید زمان را از دست داد چرا که بیابان های اطراف ماهشهر هر روز در حال گسترش هستند که این خود تهدیدی برای بخش کشاورزی و صنعت ماهشهر محسوب می شود.
وی خاطر نشان کرد: بندرماهشهر، مستعد بحرانی شدن شرایط و نامناسب‌تر شدن شرایط فعلی در رابطه با پدیده گردو غبار را دارد. از این رو کنترل شرایط و جلوگیری از بحرانی شدن این وضعیت مستلزم همفکری و هم‌گرایی همه نهادها و دستگاههای اجرایی است و مردم نیز باید پای کار بیایند.
شایان ذکر است مناطق ساحلی خوزستان بویژه بندر ماهشهر در سال های اخیر درگیر طوفان های گرد و خاک با منشاء داخلی و خارجی بوده است.
در سال جاری مناطق ساحلی خوزستان دست کم چهار بار با طوفان های شدید و مهلک گردو خاک روبرو بوده و که این مساله زندگی عادی مردم را دچار اختلال کرده و همه بخش های اقتصادی و بندری ماهشهر را تحت تاثیر قرار داده است.
ساحل خوزستان به علت بارش کم ، گرمای شدید و طاقت فرسا از جزو مناطق بد آب و هوای استان محسوب می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین