mana.ir

کد خبر: ۷۷۴۹۱ |
تعداد بازدید: ۲۳۳۴ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - ۰۸ آذر ۱۳۹۶

مناطق آزاد «آفت و مفسده» نیستند

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: زمانی که یک فرضیه از ابتدای شکل گیری پایه ای نادرست داشته باشد، تمام تحلیل ها و نتایج آن نیز نادرست است.

مناطق آزاد «آفت و مفسده» نیستند
به گزارش مانا مرتضی بانک در واکنش به برخی اظهار نظر برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره مناطق آزاد در رسانه ها گفت: وقتی یک فرضیه از ابتدای شکل گیری پایه ای نادرست داشته باشد تمام تحلیل ها و نتایج آن نیز نادرست است. 
وی در مراسم امضاء تفاهم نامه میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد نه تنها «آفت و مفسده نیستند» بلکه به توسعه اقتصادی کشور نیز کمک می کنند گفت: حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد، جذب سرمایه گذاری خارجی، حمایت از فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور، پیروی از سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه زیرساخت ها و فعالیت های عمرانی از اهداف مهم و برنامه های اولویت دار مناطق آزاد کشور است. 
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: از صاحبنظران، مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس می خواهیم تحت تاثیر فضاهای تبلیغاتی درباره مناطق آزاد که عمدتا غیر مستند است قرار نگیرند تا اطلاع رسانی دقیق و مناسب به آنها و مردم انجام شده و اقدامات مهم تر و ارزشمندتری را در مناطق آزاد کشور نهادینه کنیم. 
بانک ادامه داد: قطعا نواقصی در بدنه و فعالیت های مناطق آزاد در کشور وجود دارد و کسی منکر آن نیست اما برخی فضاسازی ها و تبلیغات منفی درباره عملکرد این مناطق نادرست و به دور از انصاف است. 
وی ادامه داد: امکانات و بودجه های کلان در اختیار برخی رسانه ها قرار گرفته است که به جای دادن امید به مردم، یأس را به آنها القاء می کند که در این مورد باید گفت برخی سخنان و اظهار نظرها درباره مناطق آزاد در این رسانه ها با واقعیت همخوانی ندارد. 
مرتضی بانک انعقاد تفاهم نامه با عمده دستگاه ها و نهادهای مستقر در مناطق آزاد همچون آموزش و پرورش، محیط زیست، گمرک جمهوری اسلامی و صندوق نوآوری و شکوفایی را راهی برای افزایش سطح همکاری های سازمان های مناطق آزاد با این دستگاه ها دانست و تاکید کرد: سازمان های مناطق آزاد همواره اجرای دقیق تفاهم نامه ها و موافقت نامه ها را در دستور کار دارند. 
مشاور رئیس جمهور همچنین درباره لزوم توجه بیشتر دولت به ظرفیت های بخش خصوصی در کشور گفت: عدم گسترش فعالیت ها و واگذاری آنها به بخش خصوصی، حرکت پیشرفت و توسعه اقتصادی را با کندی مواجه ساخته که این کندی حرکت، کشور را با هزینه های فراوانی روبرو کرده است.
مرتضی بانک یکی از راهکارهای توسعه اقتصادی را توجه به ظرفیت های بخش خصوصی و مناطق آزاد دانست و گفت: تفاهم نامه مناطق آزاد و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف کمک به بخش خصوصی و فعالان این حوزه منعقد شده و این صندوق آمادگی مشارکت در سرمایه گذاری و ایجاد صندوق های خطر پذیر در مناطق آزاد را اعلام کرده است. هم چنین توجه به توسعه شرکت های دانش بنیان در مناطق آزاد که در طول چهار سال گذشته روند خوبی داشته است می تواند در کنار فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی به افزایش توان فنی، مهندسی و تکنولوژی واحدهای فعال و صنعتی مناطق آزاد کشور کمک کند. 
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 261 واحد صنعتی دانش بنیان و فناور در مناطق آزاد در حال فعالیت هستند، گفت: می توان با استفاده از ظرفیت های جدیدی که صندوق نوآوری و شکوفایی در مناطق آزاد ایجاد می کند این تعداد شرکت در دولت دوازدهم افزایش داشته باشد.
امضا تفاهم نامه  مناطق آزاد و صندوق نوآوری و شکوفایی
ایجاد صندوق های پژوهش و فناوری سرمایه گذاری (صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیرvc ) در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی کشور و نیز حمایت از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر با مشارکت بخش خصوصی و صندوق نوآوری و شکوفایی (صندوق CVC) در مناطق آزاد از رویکردها و موضوعات اصلی و محوری این تفاهم نامه است.
برگزاری نشست های معرفی سرمایه گذاری جسورانه و صندوق های VC و CVC در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، اولویت بندی در انتخاب مناطق آزاد برای تشکیل صندوق های VC و CVC، تعامل با سازمان های مناطق آزاد به منظور تشکیل صندوق های VC و CVC در مناطق آزاد تجاری صنعتی، در اختیار نهادن اطلاعات مورد نیاز برای انجام بررسی های لازم در اجرای موضوع تفاهم نامه، ارائه خدمات مشاوره ای دائمی به مجریان هر یک از صندوق های VC و CVC به منظور رشد نیروی انسانی و تحقق کادر سازی و همکاری در نظارت دائمی بر عملکرد هریک از صندوق ها از جمله «تعهدات طرفین» در این تفاهم نامه است. 
مرتضی بانک  مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری و شکوفایی امروزاین تفاهم نامه همکاری را امضاء کردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار
پرطرفدارترین