mana.ir

کد خبر: ۷۲۲۴۴ |
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

کشتیرانی جهان در ماهی که گذشت

بازار کشتیرانی در سطح جهانی با آغاز سال جاری میلادی در بخش های مختلف این صنعت شاهد نوسانات زیادی بود و در حالی نخستین ماه را پشت سر گذاشت که انتظار بهبود آن در ماه های آتی وجود دارد.

کشتیرانی جهان در ماهی که گذشت
به گزارش گروه بین الملل مانا، سایت معتبر Vessel Value در مقاله ای به بررسی نرخ حمل و نقل شناورهای مختلف، خرید و فروش شناورهای دست دوم، سفارش ساخت شناورهای جدید، اوراق شناورها و نرخ چارتر در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی پرداخته است که در ذیل به صورت خلاصه می خوانیم. 
- نرخ حمل و نقل
فله برها
نرخ حمل و نقل فله برها در ماه ژانویۀ سال 2017 میلادی بسیار متغیر بود. نرخ حمل و نقل با شناورهای پاناماکس و کیپ سایز جدید ثابت ماند. شناورهای هندی سایز و سوپراماکس نیز قیمت ملایمی در ماه ژانویه داشتند و در ماه گذشتۀ میلادی، به ترتیب 10 و 15 فروند شناور کیپ سایز و پاناماکس به فروش رسید. افزون برآن، در بازار فله برها 12 فروند شناور سوپراماکس و 19 فروند شناور هندی سایز فروخته شد.
نفتکش
در بخش کشتی های نفتکش نرخ حمل و نقل تمام شناوردر ماه ژانویه با شیبی ملایم به کار خود پایان داد. نرخ حمل و نقل با شناورهای VLCC و LR1 تقریباً روال ثابتی را پشت سر گذاشت و به ترتیب پنج و یک فروند فروخته شد. شناورهای سوئزماکس و افراماکس نیز قیمتی ملایم داشتند و به ترتیب چهار و هفت فروند از آنها به فروش رسید. از سوی دیگر، نرخ حمل و نقل با شناورهای MR2 با قیمتی ملایم وارد ماه جدید شد و به تعداد دو فروند در بازار فروخته شد.
کانتینربرها
نرخ حمل و نقل با شناورهای کانتینربر در ماه ژانویه با نوسانات بسیاری همراه بود. نرخ حمل و نقل با شناورهای پست پاناماکس و پاناماکس قدیمی ثابت ماند و نرخ شناورهای هندی سایز و فیدرماکس قدیمی شیبی ملایم داشت. هیچ یک از شناورهای مذکور در ماه گذشتۀ میلادی به فروش نرسید و قیمت ها در کل به موجب افزایش میزان اوراق ها کاهش یافت.
نرخ حمل و نقل با شناورهای پاناماکس جدید ملایم و شناورهای قدیمی ثابت بود و در مجموع دو فروند به فروش رسید.
نرخ حمل و نقل با شناورهای هندی و فیدرماکس جدید نیز ثابت ماند و با شناورهای قدیمی ملایم گزارش شد. در ماه ژانویۀ سال 2016 میلادی به ترتیب سه و یک فروند از آنها به فروش رسید.
شناورهای حمل LPG
نرخ حمل و نقل با شناورهایی با تناژ بالا ملایم و با شناورهایی با تناژ پایین در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی ثابت گزارش شد. نرخ حمل و نقل با شناورهای VLGC قدیمی ملایم بود و یک فروند به فروش رسید. از سوی دیگر، نرخ حمل و نقل با شناورهای SPFR جدید ثابت ماند و فروشی از این نوع شناور در ماه ژانویه ثبت نشد.
شناورهای تدارکاتی فراساحل
به موجب رقابت در تعیین قیمت نفت در معاملات بازار، نرخ حمل و نقل با این شناورها به نسبت ثابت باقی ماند. نرخ حمل و نقل با شناورهای بزرگ PSV طی ماه گذشته ثابت ماند و قیمت شناورهای کوچکتر از این نوع با شیب ملایمی ماه ژانویه را به پایان رساند و دو فروند از آن به فروش رسید. نرخ حمل و نقل با شناورهای AHTS&AHT ثابت باقی ماند و یک فروند فروخته شد.
 
- خرید و فروش شناورهای دست دوم 
در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی رشد سه درصدی در بخش معاملات شناورها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشتۀ میلادی گزارش شد. قیمت معاملات در بخش تانکرها در مقایسه با ماه ژانویۀ 2016 میلادی دو برابر شد و قیمت معاملات در بخش فروش شناورهای حمل گاز اعلام نشد.
تعداد کل فروش شناورها در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی در مقایسه با ماه ژانویۀ سال 2015چهار درصد افت داشت. فروش شناورهای فله بر و تانکر هر دو در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با افت روبه روشدند. در مجموع در بخش شناورهای تدارکاتی فراساحل، 13 فروند شناور به فروش رسید که قیمت معاملۀ شش فروند از آنها اعلام نشد.
 
 - سفارش ساخت شناورهای جدید 
تعداد کل سفارش های جدید در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر از افت 83 درصدی آن می دهد. سفارش ساخت تانکرها 82 درصد در مقایسه با ماه ژانویۀ سال 2016 میلادی کاهش یافت. سه فروند شناور پاناماکس با ظرفیت دو هزار و 150 TEU در ژانویۀ 2017 میلادی سفارش داده شد که قرار است در سال 2019 میلادی تحویل شرکت های سفارش دهنده شوند. هیچ سفارشی مبنی بر ساخت شناورهای تدارکاتی فراساحل و فله بر در ماه ژانویۀ سال جاری میلادی ثبت نشد.
 
 
- اوراق شناورها
تعداد کل شناورهایی که با هدف اوراق به فروش رسیدند در ماه ژانویه 36 درصد در مقایسه با سال 2016 میلادی افت داشت. اوراق شناورهای کانتینری در مدت زمان مذکور و در مقایسه با سال 2016 میلادی 17.8 درصد رشد داشت. اوراق شناورهای فله بر نیز 70 درصد کاهش یافت.
 
 
- نرخ چارتر شناورها
نرخ چارتر شناورها در بخش شناورهای فله بر خشک و برای شناورهای کیپ سایز در ماه ژانویۀ سال 2017 میلادی به شدت نوسان داشت و در اواسط ماه ژانویه به شدت با افت قیمت مواجه شد. نرخ چارتر شناورهای پاناماکس نیز با شروعی نوسانی در میانۀ ماه ژانویه به ثبات قیمت رسید. از سوی دیگر، نرخ چارتر شناورهای سوپراماکس و هندی سایز طی ماه ژانویۀ با روالی ملایم این ماه را پشت سر گذاشت.
 
نرخ چارتر شناورها برای شناورهای حمل سیالات و برای تانکرها با نوسانات شدید در ماه ژانویه همراه بود اما برای شناورهای VLCC با قیمتی ملایم به کار خود پایان داد. نرخ چارتر برای شناورهای سوئزماکس و افراماکس نیز در طی ماه ژانویۀ سال 2017 میلادی در مجموع روال ثابت و ملایمی داشت.
نرخ چارتر شناورها در بخش کانتینربرها برای شناورهای با تناژ بالا ثابت باقی ماند و ثبات نسبی در نرخ چارتر شناورهای فیدر ماکس از اوایل ماه نوامبر سال 2016 میلادی تا پایان ماه ژانویۀ 2017 میلادی گزارش شد.
نرخ چارتر شناورهای VLGC با نوسان همراه بود اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه ژانویۀ به ثبات نسبی رسید و در نهایت نرخ چارتر برای شناورهای MGC و LEG در سراسر ماه ژانویۀ با ثبات به کار خود پایان داد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار