mana.ir

کد خبر: ۷۰۰۰۲ |
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۹ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
چرا حمل و نقل ترکیبی مهم است؟

غفلت از یک ضرورت

غفلت از یک ضرورت
صنعت حمل نقل دیر زمانی است که یکی از مهم ترین مقولات اقتصاد را به خود اختصاص داده است و تا جایی می توان این انگاره را مهم تلقی کرد که انقلاب صنعتی وقتی به وقوع پیوست که ماشین بخار به عنوان ابزاری تسهیل کننده در مراودات تجاری اختراع شد .
رشد و توسعه عوامل و روش های ترانزیتی و حمل و نقل کالا باعث شد یکی از مهم ترین عناصر اقتصاد یعنی مزیت نسبی قوت گیرد و هر کشوری بر اساس مزایای قدرتمند خود طرح ریزی کرده و باقی مایحتاج خود را توسط شاهرگ های حمل و نقلی جابه جا کند .
امروزه یک عبارت همواره کلیشه ای در بعد تجارت وجود دارد و آن اینکه تجارت و حمل و نقل لازم و ملزوم یکدیگرند و آنچه به عنوان نمایه اثباتی این گزاره استدلال می شود سهم حدود 12 درصدی تولید ناخالص جهانی است .
مقوله حمل و نقل و تجارت آنچنان به هم گره خورده اند که همچون اجزای یک ماشین اخلال در هر بخش دیگری را دچار مشکل می کند .
ظهور پدیده چین در عالم و رشد شگفت انگیز این خطه پر جمعیت جهان آنچنان معادلات را بر هم زد که در نخستین دهه قرن بیست و یکم گویی تمام قوانین فیزیک برهم خورده و دیگر این مکان نیست که سرعت را می سازد بلکه سرعت بر همه چیز غلبه کرده است .
هرچه سرعت در روند تجاری و اقتصادی بالاتر نشست، رقابت ها نیز تنگاتنگ شد و هرچه رقابت تنگ تر ایجاد شبکه برای جلب رضایت و کسب مشتری فزونی یافت .
دیگر نه تنها غرب بلکه شرق عالم نیز روش خاص خود را برای فتح داشت و برای نیل به این هدف نیازمند سرعت بودند، سرعتی که زمان برای زایشش امری حیاتی است .
این بخش را حمل و نقل قرار بود حل کند که اگر در شرقی ترین نقطه چین محصولی تولید شد غربی ترین نقطه در اروپا بتواند در زمان اندکی به آن دست پیدا کند .
بر همین اساس دنیا گویی بار دیگر متحول شد و بخش حمل و نقل بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، از یکسو نوع و ساختار کشتی های حامل متفاوت شد و از سوی دیگر حمل و نقل ریلی و جاده ای نیز تجهیز و متصل به بخش اصلی حمل نقل یعنی دریایی شدند .
ظهور پدیده Door To Door در همین اثنا در ادبیات حمل و نقل جهانی بود وانگاره تولید کننده و شرکت های خدمات رسان در حوزه حمل و نقل در این بود که از درب کارخانه تا محل مشتری، کالا را جابه جا خواهند کرد تا در این میان از انباشت سود خود نیز سرمایه ای خلق کنند .
علی القاعده این رفتار مبتنی بر اصول دقیق اقتصادی است از این رو ضرورت ایجاد حمل و نقل ترکیبی بیش از پیش حس شد .
امروز سرعت رشد چین بر طبق عواملی که موضوع نوشته نیست کمی کند شده و لاجرم بخش حمل و نقل نیز دچار نقصان شده است و از آنجا که حکم کلی "اقتصاد راه خویش را باز خواهد یافت" همیشه کارکرد دارد، بخش حمل و نقل نیز مجبور به اتخاذ روش های روزآمد است تا دچار بی رحمی حذف در تجارت نشود .
بهترین روش در این حالت و در زمانه رکود در بازار حمل و نقل ایجاد زنجیره خدمات است تا صاحب کالا در رقابت تنگاتنگ برای رفاه خود انتخاب دقیق کند .
روزگاری انگاره در این بود که با ایجاد نرخ شکنی و نوعی رقابت منفی می توان مشتری را به دست آورد اما تجربه شرکت کشتیرانی هانجین و پایان غم انگیزش نشان داد پهنه اقتصاد جای تقلب نیست و پول ها حاصل فکرهاست .
امروز ایران به عنوان کشوری با خط ساحل فراوان شناخته می شود و این مزیت مهمی برای فعالیت در بخش حمل و نقل است . یکی از خوشبختی های دیگر کشور وجود شرکت های حمل و نقل دریایی است که البته از جایگاه خوبی نیز برخوردارند که در امر حمل نفت و گاز و محصولات پتروشیمی و همچنین کالا های اساسی فعالیت می کنند و البته که مشکل بزرگ تحریم را نیز به تازگی پشت سرگذاشته اند .
اما خلا زیر ساخت مناسب در بخش ریلی و جاده ای می تواند فرصت مهمی را برای استفاده بهینه از بازار جهانی از ایران برباید . نباید فراموش کرد که در اطراف ایران کشورهای عدیده ای هستند که محصور در خشکی محسوب می شوند و چیزی بالغ بر 500 میلیون نفر جمعیت را به خود اختصاص می دهند و طبیعتا تمام نیاز این کشورها می تواند به منزله یک بازار مهم تلقی شود .
سالهاست به انحای مختلف دولت ها به دنبال همراهی برای صنعت نفت در بعد درآمد بوده اند تا از این رهگذر شرایط افتان بازار نفت را پوشش داده و کشور را از شرایط سخت نجات دهند، روند جهانی نشان می دهد که آن مفر و سوپاپ اطمینان می توان صنعت حمل و نقل به صورت کامل باشد یعنی ایجاد یک زنجیره کامل که شامل دریایی، جاده ای، ریلی و هوایی باشد که با تجهیز هرکدام می توان به خلق ارزش افزوده برای دیگری امیدوار بود و توسعه را بیش از پیش تکمیل کرد .
دیر زمانی تحلیلی به عنوان ضرورت حمل و نقل در اذهان جهانیان در حال جریان بود و حال تکمیل زنجیره حمل و نقلی مهم است و می توان با الگو برداری از اصول B TO B به این مهم دست یافت .
امروز آنچه بیش از پیش در صنعت حمل و نقل کشور مورد نیاز است ایجاد حمل و نقل ترکیبی است که البته طی سالهای اخیرفعالیت هایی صورت گرفته اما نیازمند ایجاد یک وفاق جمعی برای توسعه این بخش است و قدر مسلم این است که غفلت از این امر نتیجه ای جز از دست دادن فرصت ها و دچار شدن به شرایط بغرنج نیست . 
 
امیر فلاح
روزنامه نگار 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار