mana.ir

کد خبر: ۶۴۷۷۳ |
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۷ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

ارسال اولین محموله پتروشیمی ایران به اروپا پس از برجام

از اواخر سال گذشته و همزمان با رفع تحریم کشتی‏رانی جمهوری اسلامی ایران پس از برجام، صادرات اولین محموله های پتروشیمی ایران به اروپا از طریق کشتیرانی جمهوری اسلامی پس از چند سال از سر گرفته شد.

ارسال اولین محموله پتروشیمی ایران به اروپا پس از برجام
به گزارش مانا مدیر خدمات بازرگانی "شرکت اس پی آی آی" در مورد صادرات این محموله ها گفت: اروپا بعد از چین دومین بازار عمده صادرات پتروشیمی این شرکت در سال گذشته بوده است. قبل از امضاء سند برجام صادرات به اورپا به دلیل محدودیتها و تحریمهای موجود صرفا از طریق خطوط خارجی صورت می‌گرفت اما بعد از توافق هسته‌ای صادرات محموله‌ها به اروپا از طریق خط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL) نیز ممکن شد.
محمد حسن باقرین با اشاره به اینکه شرکت SPII که از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری ساتا و در امر صادرات محصولات پتروشیمی و نیز تامین مالی پروژه های مرتبط با آن فعالیت دارد، دارای شعبات و دفاتری در آفریقای جنوبی، چین، عمان و آلمان است.
وی افزود: در بدو استفاده از خدمات کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای صادرات کالا به اروپا نگرانی‌هایی برای ارسال اولین محموله مانند تاخیر قابل توجه در حرکت به سمت اروپا و یا کارشکنی‌های طرفهای درگیر خارجی و اینکه کشتی نتواند در بنادر اروپایی به موقع پهلو بگیرد، وجود داشت. اما خوشبختانه با حمایت قاطع مدیریت عالی شرکت اس پی آی آی، اولین محموله ارسالی به بهترین نحو ممکن در اختیار خریداران محصول قرار گرفت.
مدیر خدمات بازرگانی "شرکت اس پی آی آی" گفت: از زمان راه اندازی خط اروپای کشتی‏رانی جمهوری اسلامی، این شرکت تاکنون قریب به 100 کانتینر محصول پتروشیمی به اروپا صادر کرده وان شاء ا... از این پس نیز این امر با حجم بیشتری ادامه پیدا خواهد می کند.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه از زمان آغاز خدمات کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کالا به اروپا، دیگر از خدمات خطوط خارجی برای حمل محمولات به سمت اروپا استفاده نکردیم.
باقرین در مورد مقصد صادرات پتروشیمی ایران در اروپا به عصرایران گفت: در حال حاضر بنادر آنتورپ در بلژیک، هامبورگ در آلمان، جنوا در ایتالیا، و بارسلونا در اسپانیا عمده بنادری هستند که کشتی‌های ایرانی در آنجا پهلو می‌گیرند. اکثر محمولات صادراتی ما نیز از طریق بندر آنتورپ در کشورهای آلمان، بلژیک، لهستان، هلند، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی هم بصورت عمده و هم بصورت مویرگی توزیع می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه پس از چین، بلژیک دومین مقصد صادرات دریایی این شرکت در سال گذشته بوده است، ولی به لحاظ وزنی صادرات به اروپا تنها حدود 10 درصد کل صادرات شرکت در سال 94 بوده و اختلاف بسیار فاحشی با تناژ صادراتی به بازار چین دارد. این اختلاف نشان می‌دهد که ما باید فعالیت‌های خود را جهت تقویت حضور در سایر بازارها با جدیت بیشتری دنبال کنیم.
مدیر خدمات بازرگانی "شرکت ای پی سی" با بیان اینکهدر حال حاضر رقابت در بازار نفت و پتروشیمی روزبه روز در حال افزایش است گفت: از گوشه کنار جهان همواره اخباری در خصوص توسعه محصولات تولیدکنندگان فعلی و نیز راه ‏اندازی مجتمع های جدید به گوش می‏ رسد. در این شرایط می بایست خود را برای حضور در بازارهای جدید و بکر مانند آفریقا آماده کنیم و بتوانیم به حیات خود در بازار و بیشینه کردن سود ادامه دهیم.
باقرین در پایان گفت: عربستان مهمترین رقیب ایران در صنعت پتروشیمی است و پیشرفت کشور در این صنعت بستگی به این مسئله دارد که تا چه اندازه و با چه میزان هزینه‏ای، بتوانیم روی مواد خام خود ارزش افزوده ایجاد کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار