mana.ir

کد خبر: ۶۴۶۶۵ |
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۳ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵
تا پایان سال جاری :

کریدور سبز ایران و روسیه به بهره برداری می رسد

معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه گفت: کریدور سبز بین ایران و روسیه تاپایان سال جاری با ظرفیت کامل بهره برداری خواهد شد.

کریدور سبز ایران و روسیه به بهره برداری می رسد
به گزارش مانا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ سرگئی لِوین گفت: کریدور سبز بین روسیه و ایران تا پایان سال جاری با ظرفیت کامل بهره برداری خواهد شد.
بر اساس این گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری داغستان" لِوین" افزوده است: ما کارهای زیادی انجام می دهیم تا گوشت تولید شده در روسیه از جمله داغستان هر چه بیشتر در ایران بازار داشته باشد و اطمینان داریم گذرگاه سبز دوجانبه برای اقتصاد روسیه، داغستان و ایران سودآور خواهد بود
این گزارش می افزاید: اواخر فوریه سال جاری مذاکراتی بین روسیه و ایران انجام شد که مطابق با نتایج آن جمهوری داغستان می تواند کریدور اصلی حمل و نقل بین دو کشور شود و این گذرگاه برای حمل و نقل محصولات کشاورزی و اجناس عمدتا از راه دریایی- بنادر روسیه در دریای خزر- در نظر گرفته خواهد شد.
به گفته معاون وزیر کشاورزی روسیه، بندر تجاری مخاچ قلعه داغستان باید نقطه اتکا و دروازه های ورودی محصولات کشاورزی ایران به خاک روسیه و نقطه صادرات تولیدات روسی به ایران شود.
سرگی لیسوفسکی معاون اول رئیس کمیته شورای فدراسیون در امور سیاست کشاورزی، محصولات غذایی و مدیریت محیط زیست نیز در این باره اعلام کرده است: به هر شکل ممکن و در سطح قانونی از این پروژه حمایت خواهیم کرد. هم اکنون اهمیت مخاچ قلعه به عنوان گذرگاه حمل و نقل اجناس و کالا از ایران و همچنین هند مورد ارزیابی عالی قرار نگرفته است.
معاون وزیر کشاورزی روسیه با اشاره به افزایش گردش کالا بین دو کشور تاکید کرده است:  بنادر به صورت متقابل می توانند به طراحی سامانه حمل و نقل در این زمینه بپردازند و بندر مخاچ قلعه برای این کار پیشنهاد می شود. همکاری ها با بنادر ایران باید فشرده تر و خط تندرو کشتیرانی بین داغستان و ایران برقرار شود.
وی با اشاره به اینکه ایران خریدار اصلی غله روسیه است خاطر نشان کرد : امکانات بندر مخاچ قلعه بی نظیر است و کارها باید در کوتاه ترین زمان انجام شود. در حال حاضر حجم صادرات غله روسیه دو میلیون و 300 هزار تن در سال است . سهم داغستان کمتر از 15 درصد و ایران خریدار اصلی غله روسی است  که همچنین قصد داریم صادرات گوشت برای بازار ایران را سازماندهی کنیم.
مطابق اطلاعات وزارت صنایع و تجارت داغستان، ایران شریک تجاری اصلی این جمهوری است. گردش کالا از ژانویه تا نوامبر سال 2015 میلادی 72 میلیون و 700 هزار دلار بودکه 63 میلیون و 750 هزار دلار آن واردات است.
ایران و روسیه در دوره جدید توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی در نظر دارند، ارزش مبادلات در این بخش را از سالانه حدود دو میلیارد دلار کنونی در آینده ای نزدیک به حدود 10 میلیارد دلار در هر سال برسانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار